Meg Ryan I

Margaret Mary Emily Anne Hyra

7,9
12 364 oceny gry aktorskiej
Meg Ryan I
Urocza, obdarzona silną osobowością aktorka, która zdobyła sobie niezwykle mocną pozycję w świecie filmowym. Pracowała na to od końca lat 80. Sława przyszła wraz z główną rolą w romantycznej komedii Roba Reinera, "Kiedy Harry poznał Sally", gdzie Ryan zagrała w duecie z Billym Crystalem.
Córka nauczyciela matematyki i niespełnionej aktorki, która opuściła rodzinę, gdy Meg miała 15 lat. Nie planowała początkowo kariery filmowej - chciała zostać dziennikarką. Żeby jednak opłacić studia, zaczęła pracować jako modelka. Wtedy też została zaangażowana do filmu Georga Cukora, "Bogate i sławne". Po debiucie kinowym zajęła się występami w telewizji; spędziła ponad dwa lata na planie popularnego serialu "As the World Turns".
Powróciła do kina w roku 1986, rolą żony Anthony'ego Edwardsa w "Top Gun" Tony'ego Scotta. Rok później zagrała w zwariowanej komedii "Interkosmos" Joe Dantego, gdzie poznała Dennisa Qaida, swojego partnera życiowego. Za udział w "W pogoni za szczęściem" Michaela Hoffmana zebrała wiele pozytywnych recenzji, podkreślających jej kunszt w kreowaniu postaci agresywnej, niepogodzonej z losem buntowniczki. Większym powodzeniem u publiczności cieszyły się jednak jej komediowe role sympatycznych, nieco zwariowanych i wiecznie uśmiechniętych dziewcząt. Takie wizerunki kobiet stworzyła między innymi w "Joe walczy z wulkanem", w "Preludium miłości", oraz w "Bezsenności w Seattle", czy w "Masz wiadomość". Nie znaczy to jednak, iż Ryan stroni od ról dramatycznych - dowodem są zwłaszcza dwie kreacje, jakie stworzyła w "Kiedy mężczyzna kocha kobietę" Louisa Mandoki, gdzie grała alkoholiczkę oraz w "Szalonej odwadze" Edwarda Zwicka.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 listopada 1961

miejsce urodzenia: Fairfield, Connecticut, USA

wzrost: 173 cm

mąż Dennis Quaid (14.02.1991 - 16.07.2001, rozwód), syn Jack Henry (ur. 24.04.1992)
Odrzuciła rolę Clarice Starling w filmie "Milczenie Owiec", którą ostatecznie otrzymała Jodie Foster.
Ma trójkę rodzeństwa: dwie siostry Danę i Annie oraz brata Andrew Hyra.
Aby jak najlepiej przygotować się do roli w filmie "Królowa Ringu", uczęszczała na 3-tygodniowe lekcje boksu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych