Meryl Streep

Mary Louise Streep

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/109/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":92743,"rate":8.121626430027064,"desc":"oceny"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/109/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":621,"rate":8.342995169082126,"desc":"ocen"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/109/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":267,"rate":7.617977528089888,"desc":"ocen"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/109/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":135,"rate":8.22962962962963,"desc":"ocen"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/109/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":15,"rate":8.666666666666666,"desc":"ocen"}}]
8,1
92 743 oceny gry aktorskiej
Odrzuciła rolę Caroline Ryan w filmie "Polowanie na Czerwony Październik". Angaż ostatecznie otrzymała Gates McFadden.
Była jedną z wielu kandydatek do roli Kathryn Murphy w filmie "Oskarżeni", jednak ostatecznie zdecydowano się na zaangażowanie Kelly McGillis.
W 2016 roku była przewodniczącą jury 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Niemcy).
Była rozważana do roli Cruelli de Vil filmie "Cruella". Ostatecznie angaż otrzymała Emma Stone.
Była brana pod uwagę do roli Pat Nixon w filmie "Nixon". Angaż ostatecznie otrzymała Joan Allen.
Odrzuciła propozycję zagrania dr Cynthii Malloy w filmie "Simon". Rolę przyjęła Madeline Kahn.
Ubiegała się o rolę Dwan, biorąc udział w castingu do filmu "King Kong". Angaż ostatecznie otrzymała Jessica Lange.
Jej rola Zofii Zawistowskiej w filmie "Wybór Zofii" zajęła 3. miejsce w rankingu Magazynu Premiere "100 najlepszych kreacji aktorskich wszechczasów".
Do swojej roli w filmie "Koncert na 50 serc" przez osiem tygodni uczyła się gry na skrzypcach sześć godzin dziennie.
Była rozważana do roli Helen w filmie "Rozdzieleni". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Annette Bening.
Odrzuciła rolę Rosalie Boca w filmie "Kocham cię na zabój". Zasugerowała, aby powierzono ją Trace Ullman (aktorki zaprzyjaźniły się podczas zdjęć do filmu "Obfitość"). Tak też się stało.
Pierwotnie to ona miała zagrać rolę Louelli Parsons w filmie "Obywatel Welles", jednak ostatecznie straciła ją, kiedy formę projektu zmieniono na telewizyjny. Ostatecznie angaż otrzymała Brenda Blethyn.
Miała zagrać tytułową rolę w filmie "Evita", którą ostatecznie otrzymała Madonna.
John Waters wyznał w jednym z wywiadów, że bardzo zależało mu, aby zagrała rolę Sylvii Stickles w zwariowanej komedii "Apetyt na seks", jednak nigdy nie złożył jej konkretnej oferty. Ostatecznie zaangażowano Tracey Ullman.
Pierwotnie to ona miała zagrać rolę Mashy w "Królu komedii", jednak ostatecznie wycofała się z projektu. Jej miejsce zajęła Sandra Bernhard.
Sydney Pollack chciał, aby wcieliła się postać Tammy Hemphill w filmie "Firma", jednak aktorka odrzuciła tę ofertę. Angaż otrzymała Holly Hunter. Była również brana pod uwagę jako odtwórczyni Avery Tolar. Ostatecznie jednak rolę tę zagrał mężczyzna - Gene Hackman.
Zastanawiano się nad powierzeniem jej roli Catwoman w filmie "Powrót Batmana" - Tim Burton uznał jednak, iż należy zatrudnić młodszą aktorkę. Angaż ostatecznie otrzymała Michelle Pfeiffer.
Razem z Madonną była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Velmy Von Tussle w filmie "Lakier do włosów", którą ostatecznie zagrała Michelle Pfeiffer.
Była rozważana do roli Elizabeth Roffe w filmie "Krwawa linia". Angaż ostatecznie otrzymała jednak Audrey Hepburn.
Stanowczo odrzuciła rolę Marcie Bonwit w filmie "Historia Olivera" z powodu słabego scenariusza. Ostatecznie zaangażowano Candice Bergen.
Pierwotnie miała wcielić się w Zofię Tołstoj w filmie "Ostatnia stacja", jednak angaż ostatecznie otrzymała Helen Mirren.
Była brana pod uwagę do roli Vicki Vale w filmie "Batman". Angaż ostatecznie otrzymała Kim Basinger.
Odrzuciła rolę panny Havisham w filmie "Wielkie nadzieje" ze względu na napięty grafik. Angaż otrzymała Helena Bonham Carter.
Była brana pod uwagę do roli Carol Bell w filmie "Bohaterowie". Angaż ostatecznie otrzymała Sally Field.
Była brana pod uwagę do roli Catherine Tramell w filmie "Nagi instynkt". Angaż ostatecznie otrzymała Sharon Stone.
Była brana pod uwagę do roli Hattie w filmie "Ślicznotka". Angaż ostatecznie otrzymała Susan Sarandon.
Była brana pod uwagę do roli Maerose w filmie "Honor Prizzich". Angaż ostatecznie otrzymała Anjelica Huston.
Była brana pod uwagę do roli Victorii w filmie "RED". Ostatecznie otrzymała ją Helen Mirren.
Odrzuciła rolę królowej Elżbiety w filmie "Ryszard III". Angaż ostatecznie otrzymała Annette Bening.
Była rozważna do roli Lillian w filmie "Ludzie jak my". Angaż otrzymała Michelle Pfeiffer.
Proponowano jej tytułową rolę w filmie "Frida". Ostatecznie jednak w postać tę wcieliła się Salma Hayek.
W plebiscycie internetowym Entertainment Weekly została w 1999 roku wybrana najlepszą współczesną aktorką, zdecydowanie wygrywając z Michelle Pfeiffer, która zajęła drugie miejsce.
W 2013 roku wystąpiła w teledysku do piosenki "Queenie Eye" Paula McCartney'a.
Była zaręczona z aktorem Johnem Cazale.
W 2000 roku otrzymała tytuł Oficera Francuskiego Orderu Sztuki i Literatury (Officer of the French Ordre des Arts et des Lettres).
W latach 80. Tennessee Williams chciał ją zaangażować do filmowej wersji "Tramwaju zwanego pożądaniem". Kiedy aktorka okazała się niedostępna, formę projektu zmieniono na telewizyjny i rolę Blanche zagrała Ann-Margret.
Przygotowując się do roli Karen w filmie "Pożegnanie z Afryką", ćwiczyła akcent, słuchając nagrań, na których Isak Dinesen czyta swoje prace.
Odrzuciła rolę P.L. Travers w "Ratując pana Banksa". Ostatecznie w filmie zagrała Emma Thompson.
Była brana pod uwagę do roli Betsy w filmie "Taksówkarz". Ostatecznie otrzymała ją Cybill Shepherd.
Była jedną z wielu kandydatek do tytułowej roli w filmie "Angie" po tym, jak z projektu zrezygnowała Madonna. Ostatecznie zaangażowano jednak Geenę Davis.
Odrzuciła rolę Michelle w obrazie "Amerykański żigolak", gdyż nie podobał się jej wydźwięk filmu. Angaż otrzymała Lauren Hutton.
Bardzo chciała wcielić się w królową Elżbietę I w filmie "Elizabeth", jednak jej kandydatura została odrzucona. Angaż otrzymała Cate Blanchett.
Miała zagrać Natashę w filmie "Rocky i Łoś Superktoś", kiedy produkcję planowano we wczesnych latach 90., jednak problemy z prawami autorskimi spowodowały, że powstał on kilka lat później. Ostatecznie w roli Natashy wystąpiła Rene Russo.
Była brana pod uwagę do roli pani Lovett w filmie "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street". Ostatecznie angaż otrzymała Helena Bonham Carter.
Odrzuciła oferowaną jej rolę Annie Porter w filmie "Speed: Niebezpieczna prędkość". Angaż ostatecznie otrzymała Sandra Bullock.
Ubiegała się o rolę Ronnie w filmie "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Angaż ostatecznie otrzymała Teri Garr.
Była brana pod uwagę do roli Morgan Adams w filmie "Wyspa piratów". Angaż ostatecznie otrzymała Geena Davis.
Ubiegała się o rolę księżniczki Lei w filmie "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja". Angaż ostatecznie otrzymała Carrie Fisher.
Miała zagrać Patsy Cline w "Słodkich Marzeniach", jednak rolę ostatecznie otrzymała Jessica Lange.
Odrzuciła rolę Joan Spruance w "Kłopotach z facetami", ponieważ zaszła w ciążę. Ostatecznie zaangażowano Ellen Barkin.
Miała zagrać panią Kenton w "Okruchach Dnia", jednak angaż ostatecznie otrzymała Emma Thompson.
Jane Fonda pragnęła, by Meryl zagrała drugoplanową rolę Vi Munson w "Powrocie do domu". Aktorka okazała się jednak niedostępna i zaangażowano Penelope Milford.
Była brana pod uwagę do roli Ellen Ripley w filmie "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"". Angaż jednak otrzymała Sigourney Weaver.
Zachęcona dwukrotną, owocną współpracą z reżyserem Fredem Schepisim, chciała zagrać w jego kolejnym filmie "Szósty stopień oddalenia". Rolę Ouisy Kittredge dostała jednak Stockard Channing.
Miała zagrać rolę Sadie Burke w filmie "Wszyscy ludzie króla", jednak musiała zrezygnować z powodu konfliktów na planie. Zastąpiła ją Patricia Clarkson.
Była brana pod uwagę do roli Lindy w filmie "Artur". Angaż ostatecznie otrzymała Liza Minnelli.
Była brana pod uwagę przy obsadzaniu roli Cory Papadakis w filmie "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy", którą ostatecznie zagrała Jessica Lange.
Była brana pod uwagę do ról Katharine Parker i Tess McGill w filmie "Pracująca dziewczyna". Angaże ostatecznie otrzymały Sigourney Weaver i Melanie Griffith
Pierwotnie w filmie "Sprawa Kramerów" miała zagrać postać Phyllis Bernard. Kiedy jednak Kate Jackson odrzuciła rolę Joanny Kramer, dostała ją właśnie Meryl, a kochankę głównego bohatera zagrała JoBeth Williams.
Była jedną z kandydatek do roli Julii Tate w filmie "Idąc na południe", którą ostatecznie powierzono Mary Steenburgen.
Początkowo reżyser Fred Zinnemann rozważał obsadzenie jej w tytułowej roli w filmie "Julia". Ze względu na niewielkie doświadczenie i "brak nazwiska" początkującej wtedy aktorki, zdecydował się jednak obsadzić Vanessę Redgrave. Streep dostała mniejszą rolę, a film był jej debiutem kinowym.
Proponowano jej rolę Eriki Sayers w filmie "Czarny łabędź", lecz ją odrzuciła. Angaż otrzymała Barbara Hershey.
W 2014 roku prezydent USA Barack Obama wręczył jej Medal Wolności.
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 1991 r. - American Express Credit Card;
- 2006 r. - kampania "Aid Darfur" zachęcająca do pomocy uchodźcom w Darfurze.
Była brana pod uwagę do roli Iris Hineman w "Raporcie mniejszości", lecz ostatecznie zagrała ją Lois Smith.
Jest córką Mary Streep.
W 1971 r. uzyskała tytuł licencjata na kierunku dramatycznym w Vassar College w Poughkeepsie (Nowy Jork, USA), a w 1975 r. tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Yale w New Haven (Connecticut, USA).
Razem z Goldie Hawn brała pod uwagę zagranie duetu w filmie "Thelma i Louise", w którym ostatecznie wystąpiły Geena Davis i Susan Sarandon. Natomiast Streep i Hawn wybrały "Ze śmiercią jej do twarzy".
Była rozważana do roli Alex Forrest w filmie "Fatalne zauroczenie". Angaż otrzymała jednak Glenn Close.
Była brana pod uwagę do roli Laury Bowman w filmie "Ucieczka z Rangunu". Ostatecznie zaangażowano Patricię Arquette.
Była brana pod uwagę do roli Debory w filmie "Dawno temu w Ameryce". Angaż ostatecznie otrzymała Elizabeth McGovern.