Mike Newell I

Michael Cormac Newell

7,3
1 278 ocen pracy reżysera
Mike Newell I
Mike po ukończeniu studiów na wydziale Literatury Angielskiej Cambridge University, rozpoczął pracę w Granada Television. Wyreżyserował dla CBS m.in. takie dramaty jak "Them Down There", "Ready When You Are", czy "Common Ground".

Pierwszym filmem kinowym Newella był "The Man in the Iron Mask". Na amerykańskim rynku zaistniał filmem "The Awakening" z Charltonem Hestonem i Susannah York. Międzynarodowe uznanie, przyniósł mu film "Dance with a Stranger" - ten film zagwarantował mu, miejsce na liście czołowych reżyserów świata.

Wyreżyserował także "Cztery wesela i pogrzeb", za który dostał dwie nominacje do nagrody Akademii. Trzy nominacje do Oscara i Złote Globy dla Mirandy Richardson i Joan Plowright, zagwarantował mu film "Enchanted April". Nakręcił także "The Good Father" z Anthony Hopkinsem oraz "Into the West".

Ostatnimi filmami wyreżyserowanymi przez Newella są "Donnie Brasco" z Johnym Deppem, Alem Pacino i Michaelem Madsenem. Film zdobył nominacje do Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany. Warto wspomnieć także o filmach "Zmęczenie Materiału" i "Uśmiech Mony Lizy".
Obecnie Mike sprawuję reżyserię nad czwartą częścią cyklu "Harry Potter i Czara ognia".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 marca 1942

miejsce urodzenia: St. Albans, Anglia, Wielka Brytania

BAFTA
Zdobył 2 nagrody BAFTA, 2 inne nagrody i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=66186>Bernice Stegers</a>, 3 dzieci
W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Literatury Angielskiej Uniwersytetu Cambridge w Cambridge (Anglia, Wielka Brytania).
13 września 2007 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa z zakresu sztuk pięknych na Uniwersytecie Lincolna (Lincoln, Anglia).
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Wierny ogrodnik" na rzecz "Harry'ego Pottera i Czary Ognia". Zamiast niego za kamerą stanął Fernando Meirelles.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych