Ridley Scott

7,9
18 067 ocen pracy reżysera
Ridley Scott to reżyser, który dzięki realizacji tak doskonałych filmów jak "Obcy: Ósmy pasażer Nostromo" oraz "Łowca androidów" zapewnił sobie trwałą i wysoką pozycję wśród twórców światowej kinematografii. Obrazy Scotta wyróżniają się ciekawymi i oryginalnymi zdjęciami, a także niesamowitym nastrojem, w kreowaniu którego artysta jest prawdziwym mistrzem. W dużej mierze umiejętność tę zawdzięcza swojemu wykształceniu, które oprócz edukacji filmowej obejmowało również grafikę i malarstwo. Swój pierwszy film Scott zrealizował jeszcze podczas nauki w Royal Academy of Art. Po jej ukończeniu z wyróżnieniem, artysta wyjechał na roczne stypendium do USA, gdzie pracował przy realizacji filmów dokumentalnych. Po powrocie do Anglii został zatrudniony w telewizji BBC, gdzie bardzo szybko awansował na stanowisko niezależnego reżysera. W 1967 r. artysta opuścił telewizję i otworzył swoją własną firmę Ridley Scott Associates, która w szybkim czasie stała się jedną z najważniejszych firm tworzących reklamy dla potrzeb telewizji. Przez kolejnych 10 lat Scott zrealizował około 2000 reklam, z których wiele zostało nagrodzonych. W 1977 r. zdecydował się zadebiutować jako reżyser filmowy. Zrealizował wtedy obraz na podstawie powieści Josepha Conrada pt. "Pojedynek". Film został dobrze przyjęty przez krytykę, a jego reżyser otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes, ale niestety mimo sukcesów artystycznych, produkcja okazała się finansową klapą. Na szczęście Scott się nie zniechęcił i w 1979 r. zrealizował jeden ze swoich najlepszych filmów "Obcy" Ósmy pasażer Nostromo". Obraz stał się wielkim przebojem po obu stronach oceanu (doczekał się kolejnych części), a nazwisko Scotta zaczęło być znane. Trzy lata później powstaje "Łowca androidów", film, który mimo początkowych niepochlebnych recenzji, uważany jest za jeden z najwybitniejszych obrazów science-fiction w historii kina, a przez wielu uważany jest za kultowy.
Kolejne filmy Scotta nie były już tak dobre i trzeba było czekać aż do roku 1991, aby nazwisko reżysera pojawiło się ponownie na pierwszych stronach gazet za sprawą obrazu "Thelma i Louise". Film był ogromnym przebojem i na całym świecie wzbudził nie tylko zachwyt krytyków, ale również wiele kontrowersji. Rok później Scott zdecydował się na realizację widowiska historycznego i nakręcił epicką opowieść opowiadającą o odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba pt. "1492: Odkrycie raju". Niestety, film ten nie spotkał się z przychylnością widzów i krytyków. Podobnie było ze zrealizowanym 4 lata później "Sztormem", który również okazał się finansową klapą. W 1997 r. Scott zrealizował "G.I. Jane", bardzo kontrowersyjny film opowiadający o kobiecie w amerykańskich oddziałach specjalnych a trzy lata później nakręcił doskonałego "Gladiatora".
Jest jednym z najwybitniejszych filmowców naszych czasów. Karierę rozpoczynał od sukcesów na polu reklamowym, a jego wizje cieszyły się niesłabnącym powodzeniem zarówno przy wczesnych pracach przy spotach reklamowych, jak i w późniejszym okresie, gdy zaprezentował swoje filmy pełnometrażowe.

Ridley Scott urodził się w South Shields, w angielskim Northumberlandzie. Zamieszkiwał w Londynie, Cumbrii, Walii i Niemczech, by w końcu powrócić do północno-wschodniej Anglii i osiedlić się w Stockton-on-Tees. Studiował na West Hartlepool College of Art grafikę i malarstwo. Scott studiował także w Royal Academy of Art razem z Davidem Hockneyem. To właśnie tam Scott nakręcił swój pierwszy film, "Chłopiec na rowerze", w którym zagrał jego brat Tony. Po studiach z wyróżnieniem Scott uzyskał stypendium i podróżował przez rok po Stanach Zjednoczonych. W tym czasie był pracownikiem Time Life Inc., gdzie współpracował z wielkimi gwiazdami dokumentu: Richardem Leacockiem i D.A. Pennebakerem. Po powrocie do Zjednoczonego Królestwa podjął pracę w BBC, gdzie zajmował się produkcją programów i promował swój zespół reżyserski. Jego przygoda z filmem fabularnym rozpoczęła się od dramatu historycznego "Pojedynek", który przyniósł mu Wielką Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 1978. Drugim jego filmem był przełomowy hit "Obcy - 8. pasażer "Nostromo", który zdobył Oscara za efekty specjalne. Kolejnym filmem był "Łowca androidów", w którym zagrał Harrison Ford. Obraz ten jest uznawany do dzisiaj za jeden z najlepszych filmów science fiction, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane.

W roku 1992 Ridley Scott otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara i nagrody BAFTA dla najlepszego reżysera za "Thelmę i Louise". Film ten był także nominowany do wspomnianych nagród w kategorii Najlepszy Film Roku.
W roku 1995 Scott oraz jego brat Tony zakłożyli Scott Free Entertainment - firmę produkującą filmy telewizyjne i kinowe. Od rozpoczęcia działalności Scott Free wyprodukowała "Sztorm", w którym wystapił Jeff Bridges oraz "G.I. Jane" z udziałem Demi Moore, oba wyreżyserowane są przez Ridleya Scotta. Wyprodukowano także "Martwe gołębie" z Vincem Vaughnem i Joaquinem Phoenixem, "Dla forsy" z udziałem Paula Newmana.
Scott Free wyprodukowało dla telewizji "The Hunger" - serial, który zdobył nagrodę Cable Ace. Scott Free Entertainment wyprodukował również dla telewizji CBS/Paramount drugi sezon serialu "Wzór". Firma była także zaangażowana w produkcję dla HBO filmu "Wzbierająca burza". Jest to dramat historyczny który jest hołdem dla Winstona Churchilla. A zagrali w nim m.in. Albert Finney oraz Vanessa Redgrave. Obraz ten został nagrodzony trzema statuetkami Emmy: zdobyli je Albert Finney za pierwszoplanową rolę, Hugh Whitemore za scenariusz i sam Scott za produkcję. Scott jest również zdobywcą Złotego Globu za najlepszą miniserię lub film, natomiast Albert Finney otrzymał tę nagrodę za pierwszoplanową rolę męską. Film ten zdobył także trzy nagrody BAFTA. Scott jest także współproducentem nominowanego do Złotego Globu i Emmy filmu "Obywatel Welles", w którym wystąpili Liev Schreiber, James Cromwell oraz Melanie Griffith.

Założone w 1968 roku przez Ridleya Scotta i jego brata RSA jest jedną z najbardziej dochodowych firm producenckich świata. W tym czasie Ridley Scott wyreżyserował ponad dwa tysiące reklamówek, spośród których wiele zdobyło nagrody na festiwalach filmowych w Cannes i Wenecji, za co został uhonorowany przez New York Art Directors Club. Pomimo tak wielkiego zaangażowania we własne projekty Scott aktywnie uczestniczy w pracach RSA. Firma, posiadająca biura w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles, reprezentuje wielu wpływowych i kasowych reżyserów w branży rozrywkowej.

Black Dog Films zostało stworzone przez Jake'a Scotta, syna Ridleya, w 1998 roku i zajmuje się produkcją teledysków dla takich gwiazd, jak: "R.E.M.", "U2" czy Puff Daddy. Firma ta zdobyła DEAD Pencil Award za osiągnięcia w roku 2000. Black Dog Films posiada biura w Los Angeles i Londynie. Scott zasiada również w zarządzie Pinewood Shepperton - jednego z największych studiów filmowych w Europie, posiadającego czterdzieści dwie hale zdjęciowe oraz pełną infrastrukturę produkcyjną i postprodukcyjną. Scott i jego brat byli wśród udziałowców, którzy zakupili w 1995 roku Shepperton Studios, od 2001 roku będące częścią Pinewood Studios.

W roku 2002 Scott otrzymał nominację do Oscara za przebój kinowy "Helikopter w ogniu", który wyreżyserował i wyprodukował przy współpracy z Jerrym Bruckheimerem. Film ten poświęcony był autentycznej akcji amerykańskich żołnierzy w Somalii w roku 1993. Wcześniej uzyskał nominacje do Oscara za reżyserię "Gladiatora", który to film zdobył tytuł najlepszego filmu 2000 roku. Ten epicki fresk historyczny, ukazujący starożytny Rzym, w którym zagrali Russell Crowe oraz Joaquin Phoenix, zdobył w sumie 12 nominacji i zwyciężył w pięciu kategoriach, zdobywając statuetki dla najlepszego aktora (Russell Crowe) i najlepszego filmu. "Gladiator" zdobył także nagrodę BAFTA i Złoty Glob w kategorii Najlepszy film i zgromadził na swoim koncie wpływy sięgające 450 milionów dolarów. W roku 2000 Scott reżyserował "Hannibala" - sequel zrealizowanego według bestsellerowej powieści Thomasa Harrisa "Milczenia owiec" z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster. Te filmy stanowiły jedynie ugruntowanie pozycji jednego z najoryginalniejszych i wpływowych reżyserów naszych czasów, którą Scott zdobył kręcąc filmy takie, jak: "Obcy - 8. pasażer "Nostromo", "Łowca androidów" czy "Thelmę i Louise". Spośród innych dokonań Scotta należy wymienić baśń "Legenda", w której zagrał Tom Cruise, thriller "Osaczona" z udziałem Toma Berengera czy "Czarny deszcz" w którym zagrali Michael Douglas i Andy Garcia.

W roku 2003 reżyser przemontował swój klasyczny obraz "Łowca androidów" na potrzeby edycji DVD. Oryginalna wersja stała się filmem kultowym i "najmłodszym" w historii filmem dodanym do zasobów Narodowego Archiwum Filmowego przy Bibliotece Kongresu USA. Scott dokonał także przemontowania innego własnego klasyka "Obcego - 8. pasażera "Nostromo" dla uczczenia 25 rocznicy premiery tego filmu. W 2005 roku nakręcił dla Twentieth Century Fox epickie "Królestwo niebieskie" z Orlando Bloomem. Wcześniej nakręcił dla Warner Bros chwalony przez krytykę dramat o podłożu komediowo-kryminalnym "Naciągacze", w których główne role zagrali Nicolas Cage, Sam Rockwell oraz Alison Lohman. W roku 2003 Scott otrzymał z rąk królowej tytuł rycerski.
W 2006 roku jako producent wyreżyserował dla Fox 2000 Pictures film "Dobry rok", w którym po raz kolejny współpracował z Russellem Crowe.