Stanley Tucci I

Stanley Oliver Tucci, Jr.

8,0
46 290 ocen gry aktorskiej
Stanley Tucci I
Wysoki, łysiejący, z głęboko osadzonymi, ciemnymi oczami, Stanley Tucci często - niemal stereotypowo - obsadzany był w rolach twardzieli. Urodził 
się w Peekskill (Nowy Jork, USA) 11 listopada 1960 roku. Ukończył Wydział Dramatyczny Nowojorskiego Uniwersytetu Stanowego w Purchase (Nowy Jork, USA), którego absolwentami są m.in. aktorzy: Wesley Snipes, Parker Posey, Seth Gilliam oraz reżyserzy: Nick Gomez i Hal Hartley. Karierę rozpoczął w momencie, gdy Coleen Dewhurst, matka szkolnego kolegi, Campbella Scotta, pomogła mu dostać rolę żołnierza w swej sztuce brodwayowskiej "Queen of the Rebels". Natomiast jego debiutem filmowym była postać zbira w "Honorze Prizzich" Johna Hustona.

W swej karierze zawsze próbował przeplatać pracę w niezależnych filmach, gdzie często dostawał ambitniejsze role, z pracą w produkcjach wysokobudżetowych, gdzie ze swoją włoską urodą zazwyczaj grał etniczne czarne charaktery. Do pierwszej kategorii można zaliczyć np. postać francuskiego byłego męża  Angelici Peny w "In the soup" i najlepszego przyjaciela Petera Hoskinsa w "Preludium miłości", natomiast do drugiej - role Lucky'ego Luciano w "Billy Bathgate" Roberta Bentona i bliskowschodniego zabójcy w "Raporcie Pelikana".

Zmęczony zaszufladkowaniem Tucci wraz z kuzynem, pisarzem Josephem Tropiano, stworzył scenariusz o dwóch braciach – imigrantach, którzy w latach pięćdziesiątych prowadzą restaurację na wybrzeżu New Jersey (USA). Po kilku latach pracy nad skryptem, wspólnie z przyjacielem Campbellem Scottem wyreżyserował "Wielkie Otwarcie", które okazało się być jednym z wydarzeń Festiwalu Filmowego Sundance w 1996 roku. Będąc liryczną analizą braterskiej rywalizacji i ukazując zderzenie wartości Starego Świata z amerykańskim snem, film uzyskał pochlebne recenzje. Tucci odegrał rolę Secondo, który za wszelką cenę pragnie osiągnąć sukces w nowej ojczyźnie i popada w konflikt ze starszym bratem Primo (Tony Shalhoub), starającym się podtrzymywać rodzinne tradycje.

Po tym sukcesie Tucci stał się poszukiwanym aktorem. Wciąż grając na zmianę w przebojach i filmach niezależnych, komediach i dramatach, produkcjach kinowych i telewizyjnych, za każdym razem dawał fenomenalne przedstawienie. Chociaż nie był już standardowo obsadzany w rolach Włochów lub złoczyńców, nigdy nie zagrał jednoznacznie pozytywnego bohatera. Potrafi z niesamowitą pewnością siebie grać neurotyków ("Pokojówka na Manhattanie"), złośliwców ("Terminal") czy dziwaków ("Zatańcz ze mną").

Z byłą żoną Kate ma trójkę dzieci: Isabel, Nicola i Camillę. Od 2012 roku jest żonaty z Felicity Blunt.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 listopada 1960

miejsce urodzenia: Peekskill, Nowy Jork, USA

wzrost: 173 cm

Złoty Glob
Zdobył 2 nagrody Złoty Glob, 11 innych nagród oraz 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Kathryn Louise Spath (18.04.1995 - 27.04.2009, jej śmierć), bliźnięta: Nicolo Robert i Isabel Concetta (ur. 21.01.2000) i córka Camilla (ur. 2002); 2. Felicity Blunt (od 29.09.2012), 2 dzieci: syn Matteo Oliver (ur. 25.01.2015) i córka Emilia Giovanna (ur. 19.04.2018)
W 1982 roku ukończył program aktorski na Nowojorskim Stanowym Uniwersytecie w Purchase (Nowy Jork, USA).
Ma dwoje młodszego rodzeństwa, m.in. siostrę Christinę.
Jest autorem następujących książek:
- 2012 r. - "The Tucci Cookbook";
- 2014 r. - "The Tucci Table: Cooking With Family and Friends".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Marzy mi się, aby zagrał pierwszoplanową rolę w naprawdę znakomitym filmie. Żeby w pełni zaprezentować swój wszechstronny talent.

Uwielbiam go! Sama jego facjata poprawia mi humor. A do tego świetny aktor. Cieszę się, że
ostatnio dużo gra. Przypomina mi Bena Kingsleya.

Mógłby czasem dostać rolę pierwszoplanową, na pewno by się sprawdził

To, co pokazał w "Nostalgii anioła" to coś świetnego.

... że Pepe Reina poza bronieniem bramki w Liverpoolu, zajmuje się także aktorstwem :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones