Til Schweiger 

Tilman Valentin Schweiger

8,2
14 010 ocen gry aktorskiej
Til Schweiger
Jest jednym z nielicznych niemieckich aktorów, którym udało się zaistnieć na rynku amerykańskim. Początkowo nic nie wskazywało, że zostanie aktorem - miał być nauczycielem. Po maturze studiował cztery semestry germanistykę. Aby się jakoś utrzymać imał się różnych zawodów, od kelnera, po discjockey'a. 

W 1989 roku rozpoczął trzyletnią edukację w szkole aktorskiej w Kolonii i debiutował jako aktor na scenach teatrów w Kolonii i Bonn. Niedługo potem otrzymał rolę Jo Zenkera w kultowym serialu "Lindenstraße", która pozwoliła mu na prawdziwy debiut na wielkim ekranie, rolą Bertiego, w komedii "Manta, Manta", w reżyserii Wolfganga Bülda. Styl buntownika i niezaprzeczalny talent aktorski szybko zjednały mu pochlebne głosy krytyków.

W 1993 roku otrzymał nagrodę Max - Ophűls dla najlepszego aktora za udział w filmie "Ebbies BluffClaude-Olivera Rudolpha. Rok później wielkie powodzenie komedii Sönke Wortmanna "Mężczyzna - przedmiot pożądania" ugruntowało image młodego gwiazdora jako obiektu westchnień niemieckich fanek. Pojawił się również w popularnym serialu "Die Kommissarin" i filmach telewizyjnych - "Lemgo" i "Adrenalin". W 1996 roku wystąpił w roli Rűdigera Steinbocka w komedii "Tylko mi ciebie brak" Detleva Bucka.

Brawurowo zagrał Bruteckiego - recydywistę, bandytę, pół-Anglika, pół-Polaka, który zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do dziecięcego szpitala w Rumunii, w filmie Macieja Dejczera "Bandyta", za którą dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni w 1997 roku. W tym samym czasie zagrał główną rolę w adaptacji klasyki niemieckiej Bernda Eichingera "Die Halbstarken" oraz rolę drugoplanową w "Rosemarie". Później wystąpił w roli głównej w komedii "Pukając do nieba bram", którą również wyprodukował. Za rolę w tym filmie otrzymał Silver St. George na festiwalu filmowym w Moskwie.

Swoje niezależne studio produkcji filmowej, które założył razem z przyjaciółmi - Thomasem Zicklerem i André Hennickem nazwał "Mr. Brown Entertainment", zainspirowany jednym z bohaterów filmu Quentina Tarantino "Wściekłe psy". W 1998 roku Schweiger zadebiutował jako reżyser filmem "Der Eisbär". Jego drugim, autorskim projektem jest "Auf Herz und Nieren" z 2001 roku. Aby jego wizerunek nie ucierpiał, odrzucił rolę niemieckiego żołnierza, który zabija Millera, granego przez Toma Hanksa w filmie "Szeregowiec Ryan". Wcielił się za to w postać Beau'a Brandenburga, kierowcy Formuły 1 w filmie "WyścigSylvestra Stallone'a. W latach 1995 - 2014 jego żoną była Dana Carlsen, z którą doczekał się czwórki dzieci - Valentina, Luny, Lilli i Emmy, które poszły w ślady ojca i również grają w filmach.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 grudnia 1963

miejsce urodzenia: Fryburg Bryzgowijski, RFN, (obecnie Niemcy)

wzrost: 175 cm

Aktor
Zdobył Aktor, inną nagrodę oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dana Carlsen (19.06.1995 - 15.05.2014, rozwód), 4 dzieci: Valentin Florian (ur. 17.09.1995), Luna Marie (ur. 11.01.1997), Lilli Camille (ur. 17.07.1998) i Emma Tiger (ur. 26.10.2002)
Till odrzucił rolę niemieckiego żołnierza, który strzela do postaci granej przez Toma Hanksa w filmie "Szeregowiec Ryan", ponieważ obawiał się reakcji amerykańskiej widowni.
Odrzucił rolę agenta w filmie "Matrix", ponieważ nie wierzył, że obraz odniesie sukces.
W 1989 roku ukończył szkołę aktorską Der Keller w Kolonii (Niemcy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Fajnie obejrzeć film choćby dla Tilla, bo ma facet charyzmę

Till ma taki kinowy magnetyzm, no i oczywiście talent

... gościu ma 50 lat a ja bym mu nawet 40-stu nie dał . Jak on to robi . No na takiego coby do spa i
tych innych chodził to nie wygląda

Filmowy człowiek-orkiestra z nagrodami i nominacjami, które można wyliczyć na palcach u jednej ręki? Szkoda gadać.

Jesli mialby byc robiony film Wolfenstein na bank dostalby główna role