Confessions of a Dangerous Mind

plakat - Niebezpieczny umysł (2002)

pressbook

O filmie

Nazywam się Charles Hirsch Barris. Napisałem kilka przebojów, byłem też producentem telewizyjnym. Jestem odpowiedzialny za zatrucie współczesnej telewizji ogłupiającą, infantylną rozrywką. Poza tym, zabiłem trzydzieści dwie osoby.

Telewizja przyniosła mu sławę, ale to z dala od światła reflektorów najskuteczniej zwalał ludzi z nóg. NIEBEZPIECZNY UMYSŁ to kronika podwójnego życia, jakie prowadził legendarny gwiazdor - producent telewizyjny za dnia, a zabójca na usługach CIA w nocy.

W drodze na szczyt kariery w rozwijającym się przemyśle telewizyjnym, młody i energiczny Chuck Barris odkrywa, że śledzi go podejrzanie wyglądająca postać. Dzięki niej zostaje wciągnięty w super tajny i niebezpieczny świat operacji CIA. Od tej chwili, Barris jednocześnie zdobywa coraz większą sławę jako dynamiczny producent telewizyjny i twórca tak pomysłowych teleturniejów , jak: "Teleturniej Nowożeńców" czy prowadzony przez niego "The Gong Show", i regularnie dokonuje egzekucji z ramienia rządu USA. Gdy tylko jego pozycja w telewizji się umacnia, programy stają się integralną częścią tajnych planów: na zwycięzców telewizyjnej "Randki w ciemno" czekają wycieczki do "niezapomnianych Helsinek", lub "romantycznego Berlina Zachodniego", wszystko zaś po to, by towarzyszący im w charakterze przyzwoitki prezenter mógł wykonywać swe tajne misje.

Korzystając z uroków obydwu ze światów, w jakich się obraca - świata rozrywki i świata wywiadu - Barris zaczyna tracić kontrolę nad spiralą wydarzeń. Jest rozdarty między uczuciem do kobiety, która go kocha i uczuciem do tajemniczej kobiety z jego fantazji. W tym samym czasie spada na niego fala krytyki ze strony publiczności, oskarżającej go o zaśmiecanie programu telewizji...i wyrok śmierci wydany na niego przez szpiega - zdrajcę.

Barris musi odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Nad każdym z dwóch, jakie posiada.

NIEBEZPIECZNY UMYSŁ to popis gry aktorskiej w wykonaniu Sama Rockwella, który wciela się w legendarną postać Chucka Barrisa.

Film jest także debiutem reżyserskim George'a Clooney, a oparto go na scenariuszu Charlie Kaufmana. W pozostałych rolach występują Drew Barrymore jako dziewczyna Barrisa - Penny, Julia Roberts jako międzynarodowy agent działu operacyjnego CIA - Patricia, Rutger Hauer jako tajny agent - Keeler, oraz Clooney jako agent CIA - Jim Byrd.

Producentem filmu jest Andrew Lazar. Producentem wykonawczym jest Steven Soderbergh, a także Rand Ravich.

Zwierzenia członków obsady i twórców filmu
Autentyczne postaci