Zmierzch (2008)

Twilight

plakat - Zmierzch (2008)

pressbook

KRÓTKO O FILMIE

Bella Swan zawsze różniła się od swoich koleżanek z liceum. Nie interesowała jej moda, nie obchodziła popularność. Kiedy sytuacja rodzinna zmusza Bellę do przeprowadzki w mgliste okolice Waszyngtonu, w nowej szkole poznaje olśniewająco przystojnego, ale przede wszystkim tajemniczego i nieodgadnionego Edwarda Cullena. Chłopak jest inteligentny, błyskotliwy i intrygujący, lecz trzyma dziewczynę na dystans. Jak się okaże, życie Edwarda kryje mroczny sekret...

Tak rozpoczyna się "Zmierzch", pasjonująca i sugestywna opowieść o zakazanej miłości, współczesna, ekspresyjna wersja Romea i Julii, którą w 2008 roku przeniosły na ekran w pełnym napięcia, akcji i przygód filmie reżyserka Catherine Hardwicke (?Królowie Dogtown?) i scenarzystka Melissa Rosenberg (?Step up. Taniec zmysłów?).

Film powstał na podstawie pierwszej części bestsellerowej serii książek Stephenie Meyer, która stała się prawdziwym fenomenem kulturowym i zjawiskiem społecznym napędzanym przez wielomilionową rzeszę fanów. Czterotomowa saga (?Zmierzch?, ?Zaćmienie?, ?Księżyc w nowiu?, ?Przed świtem?) przez 91 tygodni okupowała pierwsze miejsce na liście literackich bestsellerów New York Timesa, została wydana w 37 krajach i dotąd sprzedana w imponującej liczbie 25 milionów egzemplarzy na świecie. W Internecie funkcjonuje ponad 350 witryn fanklubów ?Zmierzchu?, a seria znalazła się w prestiżowym gronie: Wybór Redaktora Naczelnego "New York Timesa", Najlepsza Książka Roku wg "Publishers Weekly" oraz Najlepsza Książka Dekady wg Amazon.

Pierwszy zwiastun ekranizacji, umieszczony w internecie na ponad pół roku przed jej premierą, w ciągu tygodnia przyciągnął 3 miliony widzów i ścigał się z internetowym rekordem oglądalności ustanowionym przez ?Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki?!

W obsadzie "Zmierzchu" znalazły się wschodzące gwiazdy Hollywood: w rolę Belli wcieliła się Kristen Stewart (?Azyl?, ?Wszystko za życie?, ?Jumper?), a Edwarda Cullena zagrał Robert Pattinson (?Harry Potter i Czara ognia?, ?Harry Potter i Zakon Feniksa?).

SYNOPSIS
STEPHENIE MEYER - autorka kultowej sagi
25 MILIONÓW SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY! Historia fenomenu w liczach:
PRODUKCJA FILMU
OBSADA FILMU