Anna Kendrick I

Anna Cooke Kendrick

7,4
25 264 oceny gry aktorskiej
Anna Kendrick I
Córka księgowej i nauczyciela historii, Anna Kendrick, dorastała w Portland, w stanie Maine, gdzie się urodziła 9 sierpnia 1985 roku. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie śpiewem i aktorstwem, próbując swoich sił w lokalnych teatrzykach. Początkowo z ojcem, a później ze starszym bratem, Michaelem Cooke Kendrickiem, jeździła na przesłuchania do Nowego Jorku. Jej pierwszą poważną rolą i od razu ukoronowaną nominacjami do Tony Awards, Theater World Award oraz Drama Desk Awards była rola Diny w musicalu "High Society", wystawianym na Broadwayu, gdy Anna miała zaledwie dwanaście lat. Po kilku latach na nowojorskich scenach, otrzymała angaż w niezależnej i pozazwiązkowej produkcji "Letni obóz", której zdjęcia ukończono w 2003 roku. Jej drugoplanowa rola zakompleksionego odrzutka, który kradnie show wykonaniem piosenki "Ladies Who Lunch", zdobyła uznanie na niezależnych festiwalach, skutkując m.in. nominacją do Independent Spirit Award za najlepszy debiut. Cztery lata później ponownie została nominowana do ISA (najlepsza drugoplanowa rola żeńska) za rolę Ginny Ryerson, nie potrafiącej przegrywać uczestniczki licealnych debat społeczno-politycznych, w obrazie "Rocket Science". 

Kariera aktorki nabrała nieco rozpędu za sprawą angażu do roli Jessiki Stanley w sadze "Zmierzch", gdzie jako najlepsza przyjaciółka Belli Swan (Kristen Stewart) wystąpiła ostatecznie w czterech z pięciu filmów. W tym czasie otrzymała też swoją pierwszą główną rolę ("Elsewhere" z 2009 roku), zagrała u boku bardzo popularnego wówczas Bena Stillera w "The Marc Pease Experience". Otrzymała angaż w filmie Jasona Reitmana, "W chmurach", gdzie jako młoda gniewna Natalie Keener starała się przeprowadzić rewolucję w zwolnieniach z pracy, pracując dla firmy, której mistrzem w tym fachu był Ryan Bingham (George Clooney). Rola ta niejako wykreowała emploi Anny Kendrick, jako kruchej, ale nie poddającej się losowi i przede wszystkim sympatycznej dziewczyny, co aktorka będzie udoskonalać w wielu następnych produkcjach. Otrzymała nominacje do Oscara oraz nagród Gildii Aktorów i BAFTA, a także do Złotego Globu. Co ciekawe, Kendrick, której zdolności wokalne są wykorzystywane w przeważającej większości produkcji, w których występuje, tutaj musiała fałszować, by zagrać scenę z karaoke po spożyciu alkoholu.

W pierwszych latach po nominacji do Oscara jej kariera zaliczała zarówno sukcesy komercyjne (w obrazie "Bogowie ulicy" jako młodo poślubiona policjantowi granemu przez Jake'a Gyllenhaala oraz jako nieopierzona pracownica FBI w "Regule milczenia" w reżyserii Roberta Redforda), jak i w kinie niezależnym (w filmie "Scott Pilgrim kontra świat", gdzie zagrała drugoplanową rolę siostry głównego bohatera i w "Pół na pół" jako terapeutka umierającego na raka Adama). Olbrzymią popularność przyniosła jej dopiero rola buntowniczej śpiewaczki a capella (Becca Mitchell) w ciepło przyjętym musicalu "Pitch Perfect", na podstawie książkowego bestsellera pod tym samym tytułem. Od tego momentu kariera Anny ruszyła z kopyta, zarówno na niwie kina komercyjnego, jak i festiwalowego czy niezależnego, w które aktorka także jest mocno zaangażowana.

W 2012 roku wystąpiła jeszcze w naszpikowanej gwiazdami komedii "Jak urodzić i nie zwariować", gdzie również zebrała pochwały publiczności i krytyki. W 2013 roku nawiązała współpracę z Joe Swanbergiem, osobistością mumblecore'u, czyli filmów, w których dialogi są improwizowane przez aktorów. Z tej współpracy powstały jak dotąd trzy filmy: "Kumple od kufla", w którym jako Jill starała się za wszelką cenę uratować swój związek; "Szczęśliwe święta", gdzie jako niedojrzała i mająca problemy z alkoholem Jenny uprzykrzała życie rodzinie swojego brata oraz "Nie igraj z ogniem", gdzie wcieliła się w postać Alicii. W międzyczasie zaliczyła wpadkę w nisko ocenianym filmie "Jak nie dać się przelecieć diabłu", gdzie faktycznie starała się się oprzeć demonowi granemu przez Craiga Robinsona; zagrała małą rolę u boku Jennifer Aniston w dramacie "Cake" i bardzo dobrze przyjętą kreację Lisy, ofiary schizofrenika, w filmie "Głosy".

W 2014 roku zaśpiewała w dwóch musicalach - w adaptacji broadwayowskiego przeboju "The Last 5 Years" oraz  - u boku m.in. Meryl Streep czy Johnny'ego Deppa - w disnejowskich "Tajemnicach Lasu". Rok później - obok sequela "Pitch Perfect" - zagrała w czarnej komedii "Pan Idealny", gdzie partnerowali jej Sam Rockwell i Tim Roth. W 2016 roku wystąpiła w dwóch kasowych hitach - komedii "Randka na weselu" u boku Zaca Efrona i "Księgowym" z Benem Affleckiem oraz w dwóch nieco bardziej kameralnych produkcjach: "Hollarsowie" jako dziewczyna charakteru sportretowanego przez Johna Krasinskiego (który jednocześnie reżyserował film) oraz "Get a Job", gdzie m.in. z Bryanem Cranstonem przekonała się o bezduszności rynku pracy. Podłożyła też głos Poppy w "Trollach" (wcześniej miała tylko jeden epizod w dubbingu - "ParaNorman"). Rok 2017 przynosi trzecią część popularnego "Pitch Perfect", który ma zakończyć serię. W dwadzieścia lat po pierwszym wspólnym filmie nakręconym z reżyserem Jeffreyem Blitzem ("Rocket Science") aktorka zagrała w jego najnowszej produkcji "Table 19".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 sierpnia 1985

miejsce urodzenia: Portland, Maine, USA

wzrost: 157 cm

Teen Choice
Zdobyła 4 nagrody Teen Choice, 4 inne nagrody oraz 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma starszego brata Michaela.
W 2003 roku ukończyła Deering High School w Portland (Maine, USA).
Była brana pod uwagę do roli Gwen Stacy w filmie "Niesamowity Spider-Man". Ostatecznie angaż otrzymała Emma Stone.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie chcę nikogo obrazić, ale ona w każdym filmie gra jak osoba upośledzona umysłowo, strasznie mnie irytują zawsze grane przez nią bohaterki, wygląda na przygłupawą...

Mógłbym sie tylko na nią patrzeć jak sobie siedzi i się uśmiecha, a ja czesałbym jej włosy, =]
Taka jest słodziutka jak laleczka ;p I naprawde podoba mi sie sposób w jaki gra - ma talent, a przy okazji jest bardzo naturalna i zabawna, żadnych naciąganych min.

ma śliczna skromną urodę o miłej i mądrej buzi

Za dwa tygodnia będzie obchodzić 30 urodziny ! W życiu bym nie powidziała, że ona ma 29 lat ! Wcale nie wygląda.

Jaw w temacie. Powinna zagrać Kobietę Kurę w jakimś filmie Marvela :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones