postać

Flash

Flash (2014) The CW Network
Flash (2014) The CW Network
Flash

Flash - właściwie Barry Allen. Superbohater z uniwersum DC, który posiada nadludzką szybkość. Jest członkiem Ligi Sprawiedliwości. Pojawia się w komiksach DC, ich aktorskich i animowanych adaptacjach oraz grach wideo.

Twórcami postaci są Robert Kanigher i Carmine Infantino. Barry Allen jest nową wersją wcześniejszego komiksowego Flasha, którym był Jay Garrick. To za pośrednictwem Allena w DC wprowadzono koncepcję multiwersum, kiedy dwie wersje Flasha spotkały się, przeżywając wspólne przygody (później kolejnym komiksowym Flashem został Wally West). Barry, policyjny laborant, zyskał zdolność poruszania się z nadludzką szybkością w wyniku wypadku w laboratorium. Tak zwana Moc Szybkości (Speed Force) pozwala mu poruszać się niemalże z prędkością światła, a także wprowadzać w wibracje własne cząsteczki, co daje mu możliwość przenikania obiektów stałych oraz podróżowania w czasie lub między wymiarami. Jako superbohater nosi charakterystyczny czerwono-złoty kostium. Jego najważniejszymi przeciwnikami są m.in. Kapitan Mróz, Gorilla Grodd i Profesor Zoom/Reverse-Flash.

W DCEU (kinowe uniwersum DC) w postać Flasha wciela się Ezra Miller, który zagrał m.in. w filmie "Liga Sprawiedliwości" (2017). W serialu "Flash" (1990-1991) bohatera zagrał John Wesley Shipp, a w serialu "Flash" (2014) Grant Gustin, który powtórzył rolę także w crossoverowych odcinkach "Arrow" czy "Supergirl". W serialu "Liga Sprawiedliwych" (2001-2006) głos podkładał mu Michael Rosenbaum, w pełnometrażowej animacji "Liga Sprawiedliwych: Nowa granica" (2008) - Neil Patrick Harris, a w filmach animowanych "Liga Sprawiedliwych: Wojna" (2014), "Liga Sprawiedliwości: Tron Atlantydy" (2015) czy "Reign of the Supermen (2019) - Christopher Gorham. Postać pojawia się również w grach wideo "Injustice: Gods Among Us" (2013) i "Injustice 2" (2017).

Więcej Mniej
świat DC twórcy Gardner Fox, Harry Lampert data powstania stycznia 1940
Flash
Zwiastun nr 3 (polski)
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Zwiastun nr 2 (polski) 2:13
Justice Society: World War II
Zwiastun nr 1 1:33

Iris West

Iris Ann West
world DC
Movie się
Movie się "Flash", "Spider-Man: Poprzez multiwersum", "Tyler Rake 2"
Flash jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.