postać

Wonder Woman

Wonder Woman (2017) Warner Bros. Entertainment Inc.
Wonder Woman 1984 (2020) Warner Bros. Entertainment Inc.
Wonder Woman

Amazonka i superbohaterka z uniwersum DC Comics, wykreowana przez psychologa Williama Moultona Marstona oraz rysownika Harryego G. Petera. W założeniu miała być żeńskim odpowiednikiem Supermana. W praktyce, obok Batmana i Supermana, jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci DC i wraz z nimi tworzy nieformalną Trójkę (Trinity), będącą trzonem Ligi Sprawiedliwych (Justice League). W filmach z uniwersum DCEU odtwarza ją Gal Gadot.

Diana jest nieśmiertelną Amazonką, półboginią, córką Królowej Hippolity, pierwszym dzieckiem urodzonym na Rajskiej Wyspie w ciągu trzech tysięcy lat historii nieśmiertelnych Amazonek. Amazonki zostały stworzone przez greckie boginie, które przywróciły dusze kobiet zamordowanych przez mężczyzn, umieszczając je na wyspie. Według jednej z genez pochodzenia Wonder Woman, pewna dusza została powstrzymana przed narodzeniem i ta miała należeć do Diany – pochodziła od nienarodzonego dziecka kobiety, która była pierwszą wśród ofiar.

Diana wzbudza szacunek zarówno jako Wonder Woman, jak i jako Księżniczka. Tytułowanie jako "Księżniczka Amazonek" ilustruje dwojakość jej charakteru. Jest wytrzymałą bohaterką, obdarzoną silną wolą, która nie cofa się przed walką czy wyzwaniem. Ponadto, zachowuje się jak dyplomatka, podkreślając "faworyzowanie długopisu" (zamiast broni); kocha pokój, dlatego nie poszukuje konfliktów. Jest jednocześnie najbardziej gwałtownym i najbardziej troskliwym członkiem Ligi Sprawiedliwych – jej koneksje jako Honorowego Ambasadora Narodów Zjednoczonych czynią ją bezcennym sojusznikiem. Mając w zanadrzu potężne umiejętności, wieki treningu i doświadczenia w radzeniu sobie z groźbami (zarówno pochodzącymi od drobnych przestępców, jak i tymi z użyciem magii), Diana jest zdolna do walki z niemal każdym czarnym charakterem. W zależności od twórcy była opisywana jako wyważony ambasador oraz wojownik lub skrajnie naiwna, niewinna istota. Niezmiennym pozostaje jej troskliwość i człowieczeństwo: wiara w miłość, empatię, współczucie. Do jej najważniejszych wrogów należą Cheetah i Ares. Jej miłością jest pilot Steve Trevor.

Wonder Woman, poza pojawiania się na kartach wielu komiksowych zeszytów, była bohaterką filmów animowanych, seriali czy gier komputerowych osadzonych w uniwersum DC Comics. Przed erą Gal Gadot, w wersji aktorskiej pojawiła się w filmie telewizyjnym w roku 1974, ale najbardziej kojarzona jest z rolą Lyndy Carter z serialu emitowanego w latach 1975-1979. Po raz pierwszy pojawiła się w All-Star Comics vol. 1 #8 (1941 rok). Inspiracją dla Marstona była mitologia grecka oraz własne badania. Mimo że nie jest pierwszą komiksową superbohaterką, skala jej rozpoznawalności sprawiła, iż traktuje się ją jako feministyczny zwrot w świecie herosów.

Więcej Mniej
świat DC Twórca William Moulton Marston data powstania października 1941 znana też jako Księżniczka Amazonek / Diana z Therysciry
Justice League: Crisis on Infinite Earths - Part One
Zwiastun nr 1
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Zwiastun nr 2 (polski)
Justice Society: World War II
Zwiastun nr 1
Movie się
Movie się "Flash", "Spider-Man: Poprzez multiwersum", "Tyler Rake 2"
Wonder Woman jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones