postać

Lex Luthor

Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016) Warner Bros. Entertainment Inc.
Lex Luthor

Lex Luthor - biznesmen, naukowiec, prezes koncernu Lexcorp, arcywróg Supermana, jeden z największych czarnych charakterów z uniwersum DC. Pojawia się w komiksach wydawnictwa DC, ich animowanych i aktorskich ekranizacjach oraz grach wideo.

Postać została stworzona przez Jerryego Siegela i Joe Shustera w 1940 roku. W komiksach zadebiutował jako szalony naukowiec, ale od lat 80. przedstawia się go raczej jako opętanego żądzą władzy biznesmena. Nie posiada nadprzyrodzonych mocy, ale zazwyczaj jest prezentowany jako ponadprzeciętnie inteligentny lub wręcz genialny. Chce pozbyć się Supermana, oficjalnie dlatego, że stanowi on rzekomo zagrożenie dla ludzkości, ale tak naprawdę ze względu na swoje olbrzymie ego, które sprawia, że zazdrości Człowiekowi ze Stali jego potęgi.

Lex Luthor wielokrotnie pojawiał się w aktorskich adaptacjach komiksów DC. W postać wcielali się m.in. Gene Hackman ("Superman", "Superman II", "Superman IV"), Kevin Spacey ("Superman: Powrót") i Jesse Eisenberg ("Batman v Superman: Świt sprawiedliwości"). Na małym ekranie Luthora grali m.in. Michael Rosenbaum ("Tajemnice Smallville"), John Shea ("Nowe przygody Supermana") i Jon Cryer ("Supergirl").

W serialach animowanych "Superman" (1996-2000) i "Liga Sprawiedliwych" (2001-2006) głos postaci podkładał Clancy Brown. W pełnometrażowym animowanym "Niezwyciężony Superman" (2011) zagrał go z kolei Anthony LaPaglia. Luthor pojawił się także w grach wideo "Injustice: Gods Among Us" (2013) i "Injustice 2" (2017).

Więcej Mniej
świat DC twórcy Joe Shuster, Jerry Siegel data powstania kwietnia 1940
Kite Man: Hell Yeah
Teaser nr 1
DC Liga Super-Pets
Zwiastun nr 3 (polski)
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Zwiastun nr 2 (polski)

Bloodsport

Robert DuBois / Alex Trent
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze sceny akcji z filmów o Batmanie
Lex Luthor jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones