postać

Loki

Inspirowany nordycką mitologią asgardzki książę, bóg kłamstw i psot, jeden z najważniejszych czarnych charakterów Marvel Cinematic Universe, oraz jeden z najczęściej pojawiających się bohaterów komiksowej serii poświęconej Thorowi, swojemu przyrodniemu bratu oraz głównemu antagoniście. Na ekranie wciela się w niego Tom Hiddleston.


Na łamy komików Marvela trafił za sprawą serii o Thorze, stworzonej przez Stana Lee, Jacka Kirbyego i Larryego Liebera (do Stana Lee należał pomysł, by uczynić Lokiego przyrodnim bratem Thora, o czym nie ma mowy w mitologicznym pierwowzorze).


Loki doprowadza do ataku Lodowych Gigantów na Asgard. Mimo, że Thor bez zgody ojca rusza za nimi (bo okazja do bójki jest wprost wymarzona), to Loki tak naprawdę jest odpowiedzialny za wygnanie swojego przyrodniego brata. Późniejsze intrygi, wielokrotnie prowokowane przez Lokiego, doprowadzają Avengersów do walki przeciwko Chitauri podczas bitwy o Nowy Jork.


W przeciwieństwie do Thora, jest znacznie mniej impulsywny; najczęściej działa poprzez manipulacje i chłodną kalkulację. Musiał wykształcić w sobie tego typu cechy, będąc fizycznie słabszym od Asghardczyków. Wraz z rozwojem akcji kolejnych filmów Loki staje się coraz okrutniejszy w swoim dążeniu do celu. Być może naprawdę wierzy, że został przeznaczony do chwalebnego celu, jakim ma być władanie Ziemią bądź Asgardem, ale jednocześnie swoim zachowaniem udowadnia, iż przede wszystkim chce być akceptowany przez Odyna i uważany za równego Thorowi. Ginie zamordowany przez Thanosa na statku wywożącym uciekinierów z Asgard po potyczce z Helą.


Loki jest najbardziej zniuansowanym czarnym charakterem stworzonym w obrębie Marvel Cinematic Universe.

Więcej Mniej
świat Marvel Twórcy Stan Lee, Jack Kirby, Larry Lieber data powstania sierpnia 1949
Loki
Zwiastun nr 4 (sezon 2)
Avengers: Koniec gry
Zwiastun nr 2 (polski dubbing)
Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order
Zwiastun nr 1 - TGA 2018
TOP
TOP 5 najlepszych gier z uniwersum "X-Men"
 • Test wiedzy

  Superbohaterki

  Znasz się na superbohaterkach i potrafisz je rozpoznać?
 • Test wiedzy

  Iron Man

  Jak dobrze znacie trzy odsłony przygód Tony'ego Starka?
 • Test wiedzy

  Sceny przesłuchań

  Sprawdźcie, ile wiecie o takich filmach, jak: "Milczenie owiec", "Nagi instynkt" oraz "Podejrzani".
 • Test wiedzy

  Ekranizacje komiksów

  Przekonajcie się, ile wiecie o przygodach Spider-Mana, Batmana i reszty ferajny w fikuśnych kostiumach.
Loki jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Marvel jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones