film

Człowiek z kamerą filmową

Chelovek s kinoapparatom
1929
1 godz. 8 min.
8,1 8 730
ocen
8,1 10 1 8730
7,9 11
ocen krytyków
Dżiga Wiertow rejestruje okiem kamery życie w Moskwie pod koniec lat dwudziestych XX wieku. więcej mniej
Człowiek z kamerą filmową zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Na skróty
Człowiek z kamerą filmową
Tym razem prezentujemy Wam legendarny dokument Dżigi Wiertowa z 1929 roku.  2014-03-24T10:07:24 PT3M36S https://fwcdn.pl/webv/30/77/33077/czlowiek_zkamera_zaslepka.33077.4.jpg https://fwcdn.pl/video/na_skroty/czlowiek_z_kamera_filmowa_ns.vp9.480p.webm

"Człowiek z kamerą" to poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Setki perspektyw, doskonały montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość ale tworzy ją na nowo za pomocą wszechmocnego oka kamery. Niezwykłe rytmiczne zestawienia ujęć prowokują skojarzenia,"Człowiek z kamerą" to poetycki obraz Moskwy lat 20., obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Setki perspektyw, doskonały montaż i wielki żywioł filmowania. Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość ale tworzy ją na nowo za pomocą wszechmocnego oka kamery. Niezwykłe rytmiczne zestawienia ujęć prowokują skojarzenia, obrazy codzienności zderzają się z autotematycznymi zdjęciami ukazującymi proces tworzenia dzieła filmowego.

studio
VUFKU
tytuł oryg.
Chelovek s kinoapparatom
inne tytuły
Man with a Movie Camera Miedzynarodowe
Man with a Movie Camera (tytuł wznowienia) Wielka Brytania
Man with a Movie Camera USA
Living Russia, or The Man with a Camera USA
więcej
Film został nakręcony w miejscowościach: Kijów, Odessa (Ukraina) oraz Moskwa (Rosja).
W 2003 roku zespół The Cinematic Orchestra wydał soundtrack do filmu Dżigi Wiertowa "Człowiek z kamerą filmową". Pojawiło się też DVD z tym filmem i podkładem muzycznym zespołu.
W filmie Dżigi Wiertowa wykorzystano wiele technik, które ponad 50 lat później pozwoliły Godfrey'owi Reggio stworzyć inne dzieło - "Koyaanisqatsi". "Człowiek z kamerą filmową" wyprzedził swoje czasy o wiele lat.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych