"Fantastyczna Czwórka" jak "Hitman" Gensa?

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Fantastyczna+Czw%C3%B3rka%22+jak+%22Hitman%22+Gensa-112853
W amerykańskich kinach można już oglądać "Fantastyczną Czwórkę". Wokół widowiska rozgorzała burza, którą tylko wzmocnił reżyser, Josh Trank. Jak już informowaliśmy, w jednym z tweetów (które jednak szybko skasował) żalił się, że kinowy film nie jest widowiskiem, które robił. Oczywiście wtedy można było to uznać po prostu za desperacką próbę ratowania własnej skóry przed atakami internautów. Nowy materiał portalu Collider zdaje się jednak potwierdzać znikomą rolę reżysera w nadawaniu ostatecznego kształtu widowiska.Według Johna Campei z Collidera "Fantastyczna Czwórka" miała pierwotnie zostać zbudowana wokół trzech wielkich scen akcji. 20th Century Fox i Josh Trank uzgodnili kształt filmu, którego nienaruszalnym elementem były właśnie te trzy sekwencje. Jednak tuż przed rozpoczęciem prac na planie decydenci z wytwórni postawili Tranka pod ścianą i zażądali, by wszystkie trzy sceny zniknęły z filmu (zapewne uznali, że będą za drogie w realizacji). Ten nie miał wyboru i musiał zrobić, co mu kazano. 20th Century Fox zmieniło też zakończenie całego widowiska.

Ale najwyraźniej Trank i tak próbował kręcić "Fantastyczną Czwórkę" po swojemu (co, przypomnijmy, było też zarzutem Simona Kinberga, który z tego powodu nie chciał, by Trank brał udział w realizacji spin-offowych "Gwiezdnych wojen"). W rezultacie Fox miało zakazać mu wstępu do montażowni i ostateczna wersja została sklejona bez wiedzy reżysera.

Jeśli rzeczywiście tak się miała sytuacja, to cała sprawa wydaje się powtórką z 2007 roku. Wtedy to Fox zatrudniło wschodzącą gwiazdę europejskiego kina Xaviera Gensa do wyreżyserowania "Hitmana". Współpraca na planie nie układała się harmonijnie, a kiedy decydenci wytwórni zobaczyli wersję reżyserską (która zyskałaby kategorię R, a Fox chciał wersji PG-13) obrazu z miejsca wrzucili ją do kosza, po czym odsunęli Gensa i zmontowali całość według własnego widzimisię. Dla Gensa było to na tyle traumatyczne przeżycie, że do dziś na nakręcił już żadnego filmu dla którejkolwiek z hollywoodzkich wytwórni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones