"Gladiator 2" jednym z droższych filmów w dziejach kina. Budżet robi wrażenie!

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Gladiator+2%22+jednym+z+dro%C5%BCszych+film%C3%B3w+w+dziejach+kinach.+Ridley+Scott+i+Paul+Mescal+maj%C4%85+problem-154288
"Gladiator 2" jednym z droższych filmów w dziejach kina. Budżet robi wrażenie!
źródło: Materiały prasowe
"Gladiator 2" zadebiutuje w kinach dopiero 22 listopada, ale już teraz o widowisku Ridleya Scotta jest głośno. A wszystko za sprawą nieprawdopodobnie wysokiego budżetu produkcji, przez który film może mieć problem z przyniesieniem zysków.        

"Gladiator 2" z budżetem wielkim jak KoloseumJak informuje "The Hollywood Reporter", pierwotnie realizacja "Gladiatora 2" miała kosztować 165 milionów dolarów. Jednakże w trakcie zdjęć budżet filmu urósł do 310 milionów. Dla porównania pierwszy pierwszy "Gladiator" kosztował tylko 100 milionów.  Czyni to sequel oscarowego hitu jedną z droższych produkcji w dziejach kina. Sprawy wymknęły się spod kontroli. Nikt tego nie pilnuje - komentuje anonimowo pracownik wytwórni Paramount.    

GettyImages-1797059327.jpg Getty Images © Gareth Cattermole


Na nieprawdopodobnie wysokie koszty "Gladiatora 2" wpływ miał m.in. ubiegłoroczny strajk aktorów w Hollywood. Z jego powodu realizacja filmu została wstrzymana na blisko pół roku, a każdy tydzień przestoju kosztował studio 600 tysięcy dolarów.

Dobra wiadomość jest taka, że ponoć pierwsza wersja montażowa filmu zachwyciła szefostwo studia. Aby jednak "Gladiator 2" stał się hitem kasowym, musiałby zarobić w kinach co najmniej miliard dolarów.

GettyImages-1666700466.jpg Getty Images © Arturo Holmes


Co wiemy o "Gladiatorze 2"?Ridley Scott pełni również obowiązki producenta filmu do spółki z Michaelem Prussem, Dougiem Wickiem i Lucy Fisher. Autorem najnowszej wersji scenariusza jest David Scarpa, który napisał dla Scotta także tegorocznego "Napoleona" oraz  "Wszystkie pieniądze świata".

Główną rolę w "Gladiatorze 2" gra Paul Mescal nominowany do Oscara za występ w "Aftersun". Przypadła mu rola Luciusa, czyli wnuka Marka Aureliusza (Richard Harris), syna Lucilli (Connie Nielsen) oraz siostrzeńca złego Commodusa (Joaquin Phoenix). W finale pierwszego filmu grany przez Russella Crowe'a generał Maximus ocalił bohatera przed śmiercią, jednocześnie mszcząc się na zabójcach swojej rodziny.       

GettyImages-1486656175.jpg Getty Images © Ethan Miller


W obsadzie znaleźli się także Denzel Washington, Joseph Quinn, Pedro Pascal i Derek Jacobi.

O czym opowiadał "Gladiator"? Zobacz zwiastun"Gladiator" trafił do kin w 2000 roku. Z aż dwunastu nominacji do Oscarów zdobył pięć statuetek. Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła m.in. grającego główną rolę Russella Crowe'a.


Rzymski generał Maximus, skazany na śmierć przez pretendenta do tronu imperium, cudem uchodzi z życiem z zastawionej na niego pułapki. Pojmany przez handlarza niewolników, poddany morderczemu treningowi, zostaje gladiatorem. Dzięki swym niezwykłym umiejętnościom powraca do Rzymu, na arenę Koloseum, gdzie szybko zyskuje szansę na zemstę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones