"Kraina Lodu" mogła wyglądać zupełnie inaczej

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Kraina+Lodu%22+mog%C5%82a+wygl%C4%85da%C4%87+zupe%C5%82nie+inaczej-122436
Disneyowska "Kraina Lodu" to film, który odniósł oszałamiający sukces. Pytanie, czy byłby tak wielkim hitem, gdyby twórcy zdecydowali się zachować oryginalne zakończenie?


Producent animacji, Peter Del Vecho, udzielił ostatnio wywiadu, w którym opowiedział o kulisach powstania filmu. Zdradził między innymi, jaki był pierwotny plan na finał historii Elsy i Anny.

Początkowo Anna i Elsa nie miały być siostrami. Nie były też arystokratkami, ujawnił producent. Anna nie była więc księżniczką, a Elsa była samozwańczą Królową Śniegu - czarnym charakterem i wcieleniem zła, postacią bliższą baśni Andersena. Mieliśmy więc złą do szpiku kości antagonistkę i niewinną protagonistkę. Finałem miała być epicka bitwa z udziałem śnieżnych potworów, które stworzyła Elsa.

W końcu prawdziwym czarnym charakterem okazywał się książę Hans, który wywoływał gigantyczną lawinę i burzę, zagrażającą życiu Anny, Elsy i całego królestwa. Anna musiała przekonać Elsę, by ta pomogła jej ocalić krainę.

W końcu filmowcy uznali jednak, że zakończenie nie było zbyt oryginalne; mieli wrażenie, że widzieli jej już nie raz. Nie czuliśmy satysfakcji, powiedział Del Vecho. Nie czuliśmy też sympatii do Elsy, nie zależało nam na niej, bo cały film spędzała jako czarny charakter.

Jeden element, który Chris Buck (reżyser) miał w niemal każdej wersji scenariusza, to moment, gdy serce Anny zamarza i trzeba je ogrzać, zdradził producent. Chris spytał w końcu, czy to zawsze prawdziwa miłość musi rozwiązać ten problem? Czy to zawsze mężczyzna musi uratować kobietę? Może da się to rozwiązać inaczej? Ta myśl doprowadziła do innego zakończenia.