"Kto napisze naszą historię" - specjalne pokazy już 27 stycznia

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Kto+napisze+nasz%C4%85+histori%C4%99%22+-+specjalne+pokazy+ju%C5%BC+27+stycznia-131547
Już 27 stycznia 2019 roku, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odbędą się specjalne pokazy filmu "Kto napisze naszą historię". Widzowie będą mogli obejrzeć film na ponad 50 pokazach w Polsce i ponad 300 za granicą, między innymi w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Muzeum Tolerancji w Los Angeles. W Polsce pokazy odbędą się m.in. Muzeum POLIN w Warszawie oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym, w którym odbywa się również wystawa oryginalnego Archiwum Ringelbluma.

UNESCO wraz ze Światowym Kongresem Żydów objęło film specjalnym patronatem. Wszystkim pokazom filmu, które odbędą się 27 stycznia patronuje również Fundacja Shoah Stevena Spielberga.


Film "Kto napisze naszą historię" w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film "Pianista" Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen ("Ukryta prawda", "Czarownice z Salem", "Nixon"). Urodzona w Los Angeles Roberta Grossman ma na koncie m.in. nakręcony w 2008 roku film pt. "Hannah Senesh: Blessed Is the Match", który znalazł się na Oscarowej short liście, a także był nominowany do Primetime Emmy.

Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana, Piotr Bartuszek i wielu innych).

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: "Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. "Lista Schindlera", a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak "Kto napisze naszą historię", które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem".

Amerykańskim producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark.

Film koprodukowany jest także przez  ARTE/NDR, EC1 Łódź oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Otrzymał także dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu odbyła się 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco, gdzie film zdobył nagrodę publiczności. 19 października film został pokazany na Festiwalu w Rzymie w samym Auditorium Parco della Musica. W Polsce film pokazywano na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, Festiwalu Camerimage oraz łódzkim festiwalu Cinergia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones