"Lore" z Nagrodą Publiczności 19. Festiwalu Wiosna Filmów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Lore%22+z+Nagrod%C4%85+Publiczno%C5%9Bci+19.+Festiwalu+Wiosna+Film%C3%B3w-95015
Kilka dni temu w warszawskim kinie Praha zakończył się 19. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów. Impreza okazała się ogromnym sukcesem frekwencyjnym i przyciągnęła do kina Praha ponad 10 tysięcy widzów, którzy wzięli udział w blisko 70 projekcjach, i zobaczyli  filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach, w tym laureatów festiwali w Wenecji i Berlinie -  "Pietę" Kim Ki Duka i "Pozycję dziecka" Calina Petera Netzera.  



Założeniem festiwalu Wiosna Filmów było pokazanie najlepszych produkcji, wyróżnionych nagrodami międzynarodowych festiwali, a przede wszystkim przybliżenie szerszej publiczności kina artystycznego, którym zachwyca się cały świat. Widzowie mogli również wybrać swoich faworytów i oddawać głosy na najlepszy film. W tym roku publiczność 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów za Najlepszy Film Festiwalu uznała film "Lore" w reżyserii Cate Shortland, wcześniej wyróżniony m.in. Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Akcja filmu "Lore" dzieje się w Niemczech w 1945 roku. Tytułowa Lore to niemiecka nastolatka. Jej rodzice zostają aresztowani przez aliantów i dziewczyna musi zaopiekować się sama młodszym rodzeństwem. Chcąc dostać się do Hamburga, gdzie mieszka ich babcia, dzieci będą musiały przejść niemal 900 km przez zniszczony wojną kraj. Na własne oczy zobaczą skutki działań wspieranych przez własnych rodziców. Na ich drodze stanie także Thomas, młody Żyd oferujący swą pomoc w podróży. Lore czuje do niego odrazę, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że pociąga ją człowiek, którego została nauczona nienawidzić.

Widzowie festiwalu filmowego  Wiosna Filmów obejrzeli "Lore" prawie 3 miesiące przed polską premierą. Film pojawi się w kinach w lipcu.

W trakcie Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów odbywały się również projekcje polskich filmów krótkometrażowych, które oceniane były pod kątem najlepszego scenariusza. Filmy krótkometrażowe pokazywane były w ramach Strefy Scenarzysty, imprezy edukacyjno-szkoleniowej dla licealistów i profesjonalistów. Organizatorzy festiwalu postanowili nagrodzić za scenariusz film "Księżniczka i mur" w reżyserii Małgorzaty Kozery, kameralny portret dziewczynki i rzeczywistości, w której dorasta.

Festiwal WIOSNA FILMÓW to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW, założonego w 1995 roku przez Sławomira Rogowskiego i Wiesława Niedźwiedzia. W tym roku, festiwal po raz pierwszy gościł w kinie Praha. Widzowie zobaczyli filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje, m.in.: Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali  i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów pokazano jeszcze przed  polską premierę festiwalową, m.in. "Hannah Arendt" Margarethe von Trotta, "Nieme miasto" Threes Anny, "Parada" Srdjana Dragovica, "Junkhearts" Tinge Krishnan. Na festiwalu nie zabrakło polskich filmów, które rozsławiły naszą rodzimą kinematografię na międzynarodowych imprezach filmowych. Każdego dnia festiwalu w kinie Praha można było wziąć udział w spotkaniach z twórcami tych filmów. Wśród gości Wiosny Filmów znaleźli się, m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Maciej Stuhr, Maria Sadowska, Kasia Kwiatkowska, Anita Jancia, Leszek Dawid, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Tomasz Wasilewski, Piotr Trzaskalski.

Na zakończenie festiwal odwiedził laureat Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Calin Peter Netzer, który przez ponad godzinę odpowiadał na liczne pytania publiczności festiwalowej, oraz zdradził, że Warszawa jest drugim miastem po Berlinie, w którym prezentowany jest jego film "Pozycja dziecka".

Kolejny festiwal filmowy Wiosna Filmów już za rok! Zapraszamy!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones