"Na skróty": Czy "Dyskretny urok burżuazji" wciąż działa?

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Na+skr%C3%B3ty%22%3A+Czy+%22Dyskretny+urok+bur%C5%BCuazji%22+wci%C4%85%C5%BC+dzia%C5%82a-144688
"Na skróty": Czy "Dyskretny urok burżuazji" wciąż działa?
źródło: Materiały prasowe
W najnowszym odcinku "Na skróty" przypominamy nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Dyskretny urok burżuazji". Reżyser Luis Buñuel proponuje tu satyrę na francuską socjetę, inscenizując szereg sytuacji, w których jego bohaterowie wciąż nie mogą w spokoju oddać się konsumpcji. W rolach głównych m.in. Fernando Rey, Stéphane Audran i Delphine Seyrig. O filmie opowiada Jakub Popielecki. 


"Dyskretny urok burżuazji" - o czym opowiada klasyk Buñuela?


Ambasador południowoamerykańskiego państwa Miranda przybywa ze swoimi francuskimi przyjaciółmi na obiad do państwa Senechal. Łączy ich wspólny interes - przemyt narkotyków w przesyłkach dyplomatycznych. Okazuje się jednak, że obiad nie może się odbyć, gdyż goście przybyli o dzień za wcześnie i pan domu jest nieobecny. Całe towarzystwo udaje się z panią Senechal do restauracji. To tylko początek serii konsumpcyjnych falstartów.


W obsadzie znaleźli się Fernando Rey, Bulle Ogier, Delphine Seyrig, Paul Frankeur, Stéphane Audran, Jean-Pierre Cassel, Julien Bertheau i Milena Vukotic. Scenariusz napisali Jean-Claude Carrière i Luis Buñuel.

Reżyseruje Luis Buñuel, twórca takich filmów, jak m.in. "Piękność dnia", "Mroczny przedmiot pożądania", "Viridiana" i "Anioł zagłady".

"Dyskretny urok burżuazji" zdobył w 1973 roku Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Był też nominowany za scenariusz. Ponadto film ma na swoim koncie dwie nagrody BAFTA (za scenariusz i dla Stéphane Audran).

"Na skróty" - przypominamy klasykę


"Na skróty" to cykl materiałów wideo, w którym dziennikarze Filmwebu przypominają swoje ulubione filmy należące już do klasyki kina. To tytuły, do których warto wrócić, bądź które warto poznać. Tematem poprzedniego odcinka była "Świt żywych trupów" Zacka Snydera. Zobaczcie odcinek poprowadzony przez Michała Walkiewicza:


W ostatnich tygodniach przypominaliśmy też takie tytuły jak m.in. "Krzyk" Wesa Cravena, "Doskonały świat" Clinta Eastwooda i "Rodzinę Addamsów" Barry'ego Sonnenfelda.