"Powidoki" Andrzeja Wajdy już na Blu-ray i DVD

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Powidoki%22+Andrzeja+Wajdy+ju%C5%BC+na+Blu-ray+i+DVD-123163
Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości, przedstawia historię człowieka niezłomnego - Władysława Strzemińskiego, pioniera polskiej awangardy. Ostatni film reżysera "Powidoki", ze znakomitą rolą Bogusława Lindy, jest już dostępny na płytach zadebiutuje na Blu-ray i DVD.


Równolegle z premierą "Powidoków" na DVD i Blu-ray zadebiutuje ekskluzywna kolekcja DVD ostatnich filmów Reżysera w zupełnie nowej, artystycznej szacie graficznej. Kolekcja "Andrzej Wajda: Antologia filmów XXI wieku" obejmie filmy: "Tatarak", "Katyń", "Wałęsa. Człowiek z nadziei" oraz "Zemsta".

"Powidoki" są zapisem ostatnich lat życia Władysława Strzemińskiego – malarza, pedagoga i teoretyka sztuki, przedwojennego pioniera awangardy. Akcja filmu dzieje się w Łodzi w okresie 1948 – 1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński (Bogusław Linda) jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Wielki malarz, twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim Ministra Kultury Włodzimierza Sokorskiego (Szymon Bobrowski).

Strzemiński w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu, nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala, aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR – "właściwy tor w sztuce to opisywać historyczny wysiłek narodu pod kierownictwem Partii oraz istotę socjalistycznych przeobrażeń społecznych i cywilizacyjnych". Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków. Władza postanawia zniszczyć Strzemińskiego i konsekwentnie to realizuje.

"Powidoki" to opowieść o wielkim artyście, wiernemu własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. Ostatni film Andrzeja Wajdy jest intymnym zapisem ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Reżyser w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.

WYDANIE BLU-RAY I DVD
W wydaniach nie zabraknie również dodatków specjalnych:

- Wywiad z Andrzejem Wajdą
- Materiały z planu: Andrzej Wajda – reżyser, Bogusław Linda – Strzemiński, Bronka Zamachowska – Nika, Młodzi aktorzy, Efekty specjalne, Oprawa muzyczna, Wizualna strona filmu
- Zwiastun filmu
- Galeria zdjęć
- Obrazy młodych