"Przesilenie zimowe" to plagiat?! Mocne oskarżenia Simona Stephensona ("Luca")

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Przesilenie+zimowe%22+to+plagiat+Simon+Stephenson+%28%22Luca%22%29+oskar%C5%BCa+Davida+Hemingsona-154538
"Przesilenie zimowe" to plagiat?! Mocne oskarżenia Simona Stephensona ("Luca")
"Przesilenie zimowe" walczy o Oscara m.in. w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Mocne oskarżenia pod adresem jego autora, Davida Hemingsona, wysunął Simon Stephenson, scenarzysta takich filmów jak "Luca" czy "Szalony świat Louisa Waina". 

Scenariusz "Przesilenia zimowego" to plagiat?!


Simon Stephenson twierdzi, że historia opowiedziana w "Przesileniu zimowym" jest plagiatem "Frisco" – scenariusza jego autorstwa, który w 2013 roku znalazł się na trzecim miejscu czarnej listy, czyli zestawienia najlepszych niewykorzystanych tekstów krążących po Hollywood. Stephenson skontaktował się w tej sprawie z gildią scenarzystów. W cytowanym przez Variety mailu czytamy:

Dowody, że scenariusz "Przesilenia zimowego" został przepisany linijka po linijce z "Frisco", są porażające. Każdy, kto porówna choćby najkrótsze fragmenty, uważa to za bezczelne.

Bohaterami "Frisco" byli zgorzkniały pediatra w średnim wieku i jego 15-letni pacjent, którzy w wyniku przypadku zostają skazani na swoje towarzystwo. W "Przesileniu zimowym" są to odpowiednio nauczyciel szkoły z internatem i jeden z jego uczniów. Splot niesprzyjających okoliczności sprawia, że muszą oni spędzić wspólnie przerwę świąteczną. Początkowo darzą się niechęcią, kiedy jednak poznają się lepiej, zaczynają się szanować.

Alexander Payne i David Hemingson odmówili komentarza. Simon Stephenson potwierdził prawdziwość cytowanych przez Variety maili, ale także nie skomentował sprawy.

Zobacz zwiastun "Przesilenia zimowego"


"Przesilenie zimowe" walczy o Oscary w pięciu kategoriach, m.in. najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny. Wcielająca się w postać Mary Da'Vine Joy Randolph uznawana jest za faworytkę w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Zobaczcie zwiastun:

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones