"Władca Paryża" z Vincentem Casselem na DVD

https://www.filmweb.pl/news/%22W%C5%82adca+Pary%C5%BCa%22+z+Vincentem+Casselem+na+DVD-133340
W swoim najnowszym filmie Jean-Francois Richet, autor obsypanego nagrodami "Wroga publicznego numer jeden" i udanego "Ataku na posterunek", postanowił opowiedzieć o jednej z najbarwniejszych postaci w historii Francji. Legendarny awanturnik i skazaniec, a późniejszy detektyw Eugène-François Vidocq jest głównym bohaterem widowiskowej superprodukcji "Władca Paryża", która na DVD ukaże się 5 czerwca.


Vidocq (Vincent Cassel), złodziej i awanturnik wiodący burzliwe życie, po spektakularnej ucieczce z więzienia o zaostrzonym rygorze, ukrywa się pod niewinną przykrywką handlarza tkanin. Kiedy jego kryminalna przeszłość go dogania, wchodzi w układ z miejscową policją i podejmuje się oczyszczenia paryskich ulic ze złodziei i morderców. Staje się szefem francuskiej policji.

Tajemnice na najwyższych szczeblach władzy, brutalne morderstwa i mrok, który oblepia jak smoła, a to wszystko w szczytowym okresie panowania Napoleona.

"Władca Paryża" to najnowszy film w karierze reżysera Jean-François Richeta. W roli głównej w tej produkcji wystąpił znany francuski aktor Vincent Cassel. Partnerują mu m.in.: Olga Kurylenko, August Diehl, Denis Menochet, Denis Lavant, zdobywca Cezara Fabrice Luchini i Patrick Chesnais.

Vidocq od zawsze inspirował pisarzy. Swoich bohaterów wzorowali na nim Balzac i Aleksander Dumas, Vicotr Hugo wykorzystał tę postać w swoich "Nędznikach", gdzie przedstawił go zarówno jako skazańca Jeana Valjeana jak i ścigającego go inspektora Javerta. Z inspiracji jego przygodami powstała powieść "Monsieur Lecoq" Emile Gabrioau, która z kolei zainspirowała Arthura Conan Doylea do stworzenia postaci genialnego detektywa Sherlocka Holmesa. Zainteresowało się nim także kino. Pierwszy film o francuskim detektywie zatytułowany "La Jeunesse de Vidocq ou Comment on devient policier" nakręcono jeszcze w 1909 roku. Produkcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem widzów, że w latach 1910 i 1911 nakręcono jej dwie kontynuacje "L'Évasion de Vidocq" i "Vidocq".

Światowa premiera filmu "Władcy Paryża"odbyła się 3 listopada 2018 roku w czasie festiwalu filmowego w mieście Arras. Na ekrany francuskich kin obraz trafił 19 grudnia, a polscy widzowie mogli oglądać go od 4 stycznia. Na początku tego roku obraz otrzymał dwie nominacje do Cezarów w kategoriach: najlepsze kostiumy (Pierre-Yves Gayraud) oraz najlepsza scenografia (Emile Ghigo).
Udostępnij: