37. WFF: 10 filmów, których nie możecie przegapić

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/37.+WFF%3A+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3rych+nie+mo%C5%BCecie+przegapi%C4%87-144123
37. WFF: 10 filmów, których nie możecie przegapić
Święto kina czas zacząć. Już dziś w stolicy rusza 37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. W programie, jak zawsze, kosmiczna ilość filmów – fabuł, dokumentów, krótkich animacji i pełnych metraży, kina arthouse'owego, gatunkowego oraz wszystkiego pomiędzy. Zanim ruszymy oglądać i recenzować festiwalowe produkcje, przedstawiamy Wam 10 filmów, których nie możemy się doczekać. Wszystkie ciekawe, ale kolejność zupełnie przypadkowa. 

37. WFF: 10 filmów, których nie możecie przegapić
10
plakat filmu Pracuję na cmentarzu
FILM
Ya pratsyuyu na tsvyntari
2021
6,0 41 ocen społeczności
51 chce zobaczyć
Sekcję 1-2 cenimy za oddanie głosu twórcom młodego pokolenia. W tym roku naszą uwagę przyciągnął pełnometrażowy debiut Oleksiija Taranenki – historia 35-letniego Sashy, kierownika firmy stawiającej nagrobki. Jeśli wyobrażacie sobie jego pracę jako spokojne zajęcie wykonywane w sprzyjającym refleksji miejscu...  możecie być zaskoczeni. Bohater zdążył wykształcić mechanizmy obronne w postaci dystansu i cynicznego spojrzenia na świat, biegle posługuje się też sarkazmem. Na dłuższą metę metoda ta okaże się jednak niewystarczająca. "Pracuję na cmentarzu" to film, w którym humor przeplata się z zadumą. Gwarantujemy, że będziecie się równie często śmiać, co ocierać łzy wzruszenia.


9
plakat filmu F@ck This Job
FILM
6 min.
2021
6,7 11 ocen społeczności
84 chce zobaczyć
Praca w telewizji Dożd nie jest może najgorszą robotą świata, ale na pewno jedną z niebezpieczniejszych – założona przez Natalię Sindejewą w 2008 stacja relacjonowała m.in. dramatyczne wydarzenia w trakcie wojny na Ukrainie, śledztwa przeciw Aleksiejowi Nawalnemu oraz propagandowy modus operandi rosyjskich władz. Nie trzeba dodawać, że taka historia to idealny materiał na polityczny thriller – tym mocniejszy, że w stu procentach dokumentalny. Za kamerą – Vera Krichevskaya, świetna reżyserka kina faktu i współzałożycieka Dożd.
  

8
plakat filmu Wszystko dobrze, dziękuję
FILM
Man viskas gerai
2021
5,8 28 ocen społeczności
67 chce zobaczyć
Ataki paniki mogą być tematem tabu albo przedmiotem kiepskich żartów w telewizjach śniadaniowych, ale to naprawdę poważna sprawa. Na tyle poważna, że tytułowe zdanie urasta w filmie Ernestasa Jaukauskasa do rangi ponurego symbolu egzystencjalnej gehenny. W opowieść o Marii, która po pobycie w klinice psychiatrycznej próbuje ułożyć sobie życie na nowo, fantazja spotyka się z surowym realizmem. Efektem tego zderzenia jest głęboko humanistyczne kino – o akceptacji, empatii i potrzebie bliskości. Zerknijcie zresztą na plakat - wszystko będzie dobrze.
 

7
plakat filmu #Blue_Whale
FILM
#khochuvigru
32 min.
2021
6,0 22 oceny społeczności
29 chce zobaczyć
Inspiracją do stworzenia dreszczowca stał się osławiony internetowy challenge, który kilka lat temu przyczynił się do fali samobójstw wśród rosyjskich i ukraińskich nastolatków. Główna bohaterka, Dana, próbuje wyjaśnić, dlaczego jej ukochana młodsza siostra z własnej woli weszła pod rozpędzony pociąg. Prowadząc prywatne śledztwo, dziewczyna trafia na ślad gry, która polega na podejmowaniu wyzwań związanych z samookaleczeniem. Jej organizatorzy zrobią wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności i pozbyć się niewygodnych świadków. "#Blue_Whale" został zrealizowany w formacie Screenlife, co oznacza, że jego akcja w całości rozgrywa się na ekranie komputerów, smartfonów i tabletów. Twórcą formatu, a zarazem producentem filmu jest Timur Bekmambetov, w którego portfolio znajdziecie m.in. "Straż nocną", hollywoodzki megahit "Wanted – "Ścigani" oraz "Searching".


6
plakat filmu Jane według Charlotte
FILM
Jane par Charlotte
30 min.
2021
6,1 19 ocen społeczności
99 chce zobaczyć
W 1987 roku Charlotte Gainsbourg wystąpiła w filmie "Agnès V. o Jane B.", w którym reżyserka Agnès Varda opowiedziała o matce Charlotte, Jane Birkin. Teraz, ponad 30 lat później, Gainsbourg sama staje za kamerą, by opowiedzieć o Birkin. "Jane według Charlotte" to esej filmowy, w którym aktorka/reżyserka patrzy na matkę w sposób, w jaki – jak sama mówi – "nigdy wcześniej się nie odważyła". Dwie gwiazdy – aktorki, piosenkarki, celebrytki – przeglądają się tu w sobie nawzajem, opowiadając o swojej złożonej relacji: nam oraz sobie samym.


5
plakat filmu Brigitte Bardot Cudowna
FILM
6,2 48 ocen społeczności
580 chce zobaczyć
To prawdopodobnie najbardziej osobisty film w karierze Lecha Majewskiego. Czołowy erudyta polskiego kina przeniósł na ekran swoją na poły autobiograficzną książkę "Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej". Twórca "Wojaczka" rozlicza się w niej z młodością, dzieciństwem oraz tym, czym była dla niego Polska. Jak czytamy w opisie wydawcy, to "nieco senna, bardzo fantasmagoryczna i z całą pewnością niezwykle fantazyjna opowieść (...) w której przecinają się szlaki kilku różnych rzeczywistości i wymiarów – marzeń, historii, mitów, snów i fantazji". Główną rolę zagrał znany z "Baby Bump" i "KrólaKról Olch (2002)Kacper Olszewski, a partnerują mu m.in. Magdalena RóżczkaWeronika Rosati i Joanna Opozda.


4
plakat filmu Podziały
FILM
La fracture
38 min.
2021
6,0 31 ocen społeczności
86 chce zobaczyć
Najnowsze dzieło francuskiej reżyserki Catherine Corsini trafia na Warszawski Festiwal Filmowy prosto z Cannes. Film był tam prezentowany w ramach konkursu głównego i ostatecznie wywalczył nagrodę Queer Palm. "Podziały" jest obrazem skonfliktowanego świata, w którym uprzedzenia i niedopowiedzenia wprowadzają chaos zarówno w życiu prywatnym, jak i społecznym. W obsadzie znalazły się gwiazdy francuskiego kina: Valeria Bruni TedeschiMarina Foïs i Pio Marmaï. We Francji obraz został bardzo dobrze przyjęty. Liczymy, że w Warszawie będzie podobnie.


3
plakat filmu Suzanna Andler
FILM
31 min.
2020
4,5 24 oceny społeczności
31 chce zobaczyć
Benoît Jacquot to francuski reżyser, którego fanom kina nie trzeba przedstawiać. Bywa na największych festiwalach świata: w Cannes ("Szkoła wdzięku"), Wenecji (m.in. "3 serca") i Berlinie (m.in. "Żegnaj, królowo"). W Warszawie pokaże swój najnowszy dramat, adaptację sztuki teatralnej pod tytułem "Suzanna Andler". To osadzony w latach 60. ubiegłego wieku portret kobiety znajdującej się na egzystencjalnym zakręcie. Tytułowa bohaterka jest żoną pewnego nieprzyzwoicie bogatego mężczyzny. Ten jest równie nieprzyzwoity w życiu prywatnym – nie tylko zdradza ją na lewo i prawo, ale też w ogóle się z tym nie kryje. Bohaterka też zresztą ma kochanka. Na słonecznym Lazurowym Wybrzeżu staje przed wyborem, którym zaważy na jej dalszych losach. W głównej roli Charlotte Gainsbourg.
 

2
plakat filmu Ten pies wciąż szczeka
FILM
El perro que no calla
13 min.
2021
5,3 35 ocen społeczności
47 chce zobaczyć
Jeśli kiedykolwiek mieliście psa, z pewnością znacie ten ból. Zostawienie pupila na osiem godzin to trauma zarówno dla stęsknionego zwierzaka, jak i skazanych na jego skomlenie sąsiadów. Tak zaczyna się historia Seby (Daniel Katz), który musi dokonać wyboru między zapewnieniem sobie bytu a lojalnością wobec przyjaciela... Argentyńska reżyserka Ana Katz zręcznie prowadzi historię, prezentując losy bohaterów w serii krótkich, podszytych absurdalnym poczuciem humoru scenek. Nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie "Ten pies wciąż szczeka" to wzruszająca opowieść o ludziach, psach i poszukiwaniu swojego miejsca w życiu.


1
plakat filmu Inu-Ō
FILM
38 min.
2021
6,8 38 ocen społeczności
59 chce zobaczyć
Masaaki Yuasa, reżyser m.in. serialu "Devilman Crybaby" (2018) i kultowego anime "Mind Game" (2004) nakręcił tym razem wizjonerski animowany musical. Akcja "Inu-Oh" rozgrywa się w XIV-wiecznej Japonii. Bohaterem filmu jest wykluczony ze względu na swój wygląd chłopiec, który odkrywa w sobie talent taneczny i zaprzyjaźnia się z niewidomym muzykiem. Jedyna w swoim rodzaju psychodeliczna opowieść dla wyrzutków i outsiderów o wyzwalającej mocy sztuki, pokazywana wcześniej m.in. na festiwalach w Wenecji i Toronto.