Nie żyje Jane Birkin. Piosenkarka i aktorka ("Piękna złośnica", "Śmierć na Nilu") miała 76 lat

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Jane+Birkin.+Piosenkarka+i+aktorka+mia%C5%82a+76+lat-151464
Nie żyje Jane Birkin. Piosenkarka i aktorka ("Piękna złośnica", "Śmierć na Nilu") miała 76 lat
źródło: Getty Images
autor: Jeremy Bembaron
Nie żyje Jane Birkin, angielska piosenkarka i aktorka. Sławę zdobyła, występując z Serge'em Gainsbourgiem, z którym przez lata tworzyli parę (ich córką jest aktorka i wokalistka Charlotte Gainsbourg). Największą popularnością cieszyła się we Francji, gdzie również stała się gwiazdą filmową i ikoną mody. Informację o jej śmierci potwierdził francuski Minister Kultury. Miała 76 lat.
 

Jane Birkin - Kim była?GettyImages-1336742804.jpg Getty Images © Marc Piasecki


Jane Birkin urodziła się w 1946 roku w Marylebone. Jej matka, Judy Campbell, była angielską aktorką, a ojciec, David Birkin - oficerem marynarki i szpiegiem na froncie II wojny światowej.

Karierę rozpoczęła w latach 60. na scenie tzw. "swingującego Londynu". Jedną z pierwszych ról zagrała w "Powiększeniu" (1966) Michelangelo Antonioniego, wcielając się w epizodyczną postać modelki. Na planie filmu "Slogan" (1969) 22-letnia Birkin spotkała 40-letniego Serge'a Gainsbourga. Nagrana na potrzeby tej produkcji "La Chanson de Slogan" była ich wspólną piosenką. Przez 13 lat związku byli oni jedną z najpopularniejszych par Francji. W 1969 roku Birkin i Gainsbourg nagrali swój największy wspólny hit, "Je t'aime... moi non plus". Piosenka wywołała skandal swoją erotyczną naturą.

W jej filmografii są m.in. "Basen" (1969), "Gdyby Don Juan był kobietą" (1973), "Śmierć na Nilu" (1978), "Zło czai się wszędzie" (1982), "Agnès V. o Jane B." (1987) i "Piękna złośnica" (1991). W 2021 córka Birkin, Charlotte Gainsbourg, nakręciła poświęcony matce film-esej "Jane według Charlotte".

Poza Gainsbourgiem jej partnerami byli kompozytor John Barry i reżyser Jacques Doillon. Z każdym z nich miała córkę: fotografkę Kate Barry, aktorkę i piosenkarkę Charlotte Gainsbourg oraz piosenkarkę i modelkę Lou Doillon.


"Jane według Charlotte" - zwiastunJane Birkin - najważniejsze rolePrawdopodobnie najważniejszym filmem z udziałem Birkin pozostaje "Powiększenie" (1960), choć zagrała tam jedynie epizod. Scena z jej udziałem wzbudziła jednak kontrowersje ze względu na nagość aktorki.

Dużo większe role zagrała Birkin w dwóch klasycznych ekranizacjach powieści Agathy Christie: "Śmierć na Nilu" (1978, reż. John Guillermin) oraz "Zło czai się wszędzie" (1982, reż. Guy Hamilton). Ważnym filmem w filmografii Birkin jest także "Piękna złośnica" (1991) Jacquesa Rivette'a, gdzie wciela się w żonę malarza (Michel Piccoli), który zafascynowany młodą Marianne (Emmanuelle Béart) podejmuje się namalowania jej obrazu.

W 1987 roku Agnès Varda nakręciła ciekawy kreacyjny dokument "Agnès V. o Jane B.". Genezą filmu była rozmowa, podczas której Birkin wyznała Vardzie, że martwi się, że dobija czterdziestki. Reżyserka odparła, że to piękny wiek i dobry pretekst do nakręcenia filmowego portretu jej życia. Swoistym dopełnieniem tego filmu jest zrealizowany 34 lata później przez Charlotte Gainsbourg dokument "Jane według Charlotte".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones