38. ALE KINO! – 8 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/38.+ALE+KINO+%E2%80%93+8+FILM%C3%93W%2C+KT%C3%93RE+WARTO+OBEJRZE%C4%86-140400
38. ALE KINO! – 8 filmów, które warto obejrzeć
Młodość, sama radość – zwłaszcza w kinie, gdzie filmy "o" i "dla" młodzieży od lat pozostają jedną z najciekawszych, artystycznych przestrzeni. Już w niedzielę, w formule online, startuje 38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!. A my, tradycyjnie, zdradzamy, na które produkcje czekamy najbardziej. Kolejność jest przypadkowa, ale wybór nie – znajdziecie tu filmy spod każdej szerokości geograficznej, składające się na panoramę współczesnych problemów, nadziei i marzeń młodego widza.  

FESTIWAL ALE KINO! – 8 FILMÓW, KTÓRYCH NIE MOŻECIE PRZEGAPIĆ

 

8
plakat filmu Randki z Amber
FILM
Dating Amber
32 min.
2020
7,1 158 ocen społeczności
478 chce zobaczyć
Lata 90, prowincjonalna Irlandia, muzyka "The Clash" i para pogubionych nastolatków wkraczających w dorosłość. Czego tu nie kochać? Zwłaszcza jeśli tłem dla opowieści o dojrzewaniu jest społeczno-polityczna panorama. Reżyser David Freyne ma w swoim portfolio całkiem niezły horror ("Wyleczeni") oraz doskonałe krótkie metraże, więc stawiamy dolary przeciwko orzechom, że z kinem inicjacyjnym też poradził sobie wzorowo.
 
7
plakat filmu Biały wąż
FILM
Bai She: Yuan Qi
39 min.
2019
6,9 420 ocen społeczności
404 chce zobaczyć
Chociaż dystrybuowane na polski rynek chińskie animacje to zazwyczaj dno i trzy metry mułu, "Biały wąż" ma szansę przełamać złą passę. Po pierwsze dlatego, że zamiast do regularnej dystrybucji, po pieczołowitej selekcji trafia na festiwal. Po drugie dlatego, że animacja nie sprawia wrażenie budżetówki, a legenda będąca podstawą scenariusza to lokalny evergreen. Jeśli kręcą Was klimaty fantasy, chińskie podania oraz bohaterki, które nie boją się lochów i nie kłaniają się smokom, niewiele ryzykujecie.
 
6
plakat filmu Antygona
FILM
Antigone
49 min.
2019
7,5 57 ocen społeczności
280 chce zobaczyć
Nie napiszemy, że Sofokles zawsze na propsie, bo nie jesteśmy jeszcze tak starzy, by w ten sposób udawać młodych. Nie da się jednak ukryć, że pomysł przeniesienia klasycznej greckiej tragedii w realia współczesnego Montrealu brzmi intrygująco. Lubimy Montreal – to tam Ameryka spotyka się z Europą, lubimy konflikty, zwłaszcza tragiczne i lubimy reżyserkę Sophie Deraspe za jeden z jej poprzednich filmów, "Profil: Amina". Starczy tego na kredyt zaufania

5
FILM
40 min.
2021
7,9 29 ocen społeczności
331 chce zobaczyć
Tradycja polskiego kina familijnego to temat na kilka opasłych książek. Mariusz Palej od kilku lat dopisuje w tej kronice kolejny rozdział. Najpierw było "Za niebieskimi drzwiami", które prowadziły do równoległej rzeczywistości, a teraz "Czarny młyn" – opowieść o małym miasteczku, rezolutnych dzieciaków i metafizycznych siłach czyhających w tytułowym przybytku. To może się udać, zwłaszcza że w obsadzie – poza nieopatrzonymi małoletnimi aktorami – m.in. Marcin Dorociński i Janusz Chabior

4
plakat filmu Wakacyjni buntownicy
FILM
Letní rebeli
33 min.
2020
6,3 3 oceny społeczności
18 chce zobaczyć
Coś dla młodszych, ale nie najmłodszych widzów. Na fotosie promującym "Wakacyjnych buntowników" mamy urokliwą czeską alejkę, słoneczną pogodę, puszki z farbami i parę dzieciaków objadających się arbuzem, co w dzisiejszych czasach wygląda na ultymatywną fantazję o wyjściu z domu. Jako że odrobina eskapizmu nikomu jeszcze nie zaszkodziła, rezerwujemy bilet. A jeśli zastanawiacie się, co obejrzeć z pociechami, oto tagi, którymi w katalogu festiwalowym ometkowano film: przyjaźń międzypokoleniowa, dążenie do celu, potrzeba bliskości, wakacyjna przygoda. Niezły zestaw.
 
3
plakat filmu Fritzi - przyjaźń bez granic
FILM
Fritzi - eine Wendewundergeschichte
27 min.
2019
7,1 16 ocen społeczności
50 chce zobaczyć
A skoro jesteśmy przy metkach, posłuchajcie tego: patriotyzm, historia XX wieku, NRD i RFN, zaangażowanie obywatelskie, przyjaźń, film animowany. Brzmi jak klasyczny "hit or miss", ale nie możemy oprzeć się wrażeniu, że "Fritziemu" dobrze z oczu patrzy. Opowieść o dziewczynce, która wraz z psiakiem należącym do zaginionej, wyrusza na poszukiwania swojej najlepszej przyjaciółki, może spodobać się i najmłodszym, i nieco starszym widzom. Zwłaszcza że akcja rozgrywa się w 1989 roku, tuż przed upadkiem muru berlińskiego. Zaintrygowani?
 
2
plakat filmu Głosy na wietrze
FILM
Kaze no Denwa
19 min.
2020
6,8 16 ocen społeczności
83 chce zobaczyć
gatunek
Nobuhiro Suwa to jedno z najważniejszych nazwisk, jakie znajdziecie na tegorocznym festiwalu. Jeśli pamiętacie nagradzany w Locarno "Związek doskonały" albo "H Story" z wybitną rolą Beatrice Dalle, wiecie doskonale, że portrety międzyludzkich relacji są w jego wykonaniu niezwykle subtelne i wielowymiarowe. W "Głosach na wietrze" Japończyk przerzuca pomost do świata metafizyki i opowiada historię o dojmującej potrzebie kontaktu z tymi, którzy odeszli. Przygotujcie chusteczki
 
1
plakat filmu Dziewczyna z bransoletką
FILM
La fille au bracelet
36 min.
2019
6,7 34 oceny społeczności
252 chce zobaczyć
Nastolatka Lise zostaje oskarżona o zamordowanie swojej najlepszej przyjaciółki. I chociaż początkowo jej niewinność wydaje się oczywista, scenarzyści rzucają bohaterce kolejne kłody pod nogi, a nam – kolejne fałszywe (?) tropy. Oryginał, "Oskarżona", powstał w Argentynie dwa lata temu i jest kapitalnym thrillerem o demonach wieku nastoletniego. Francusko-belgijski remake z ubiegłego roku podobno przesuwa nieco fabularne akcenty, a konwencja jest bliższa dramatowi sądowemu. Będziemy chcieli to zweryfikować.
 
Udostępnij: