73. Festiwal Filmowy w Cannes nie odbędzie się w maju

Twitter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/73.+Festiwal+Filmowy+w+Cannes+nie+odb%C4%99dzie+si%C4%99+w+maju-137014
Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes w końcu się poddali. Po tygodniach zapewnień, że na razie majowy termin imprezy nie zostanie odwołany i że najwcześniej w połowie kwietnia podjęta zostanie decyzja, stało się. 73. Festiwal Filmowy w Cannes nie odbędzie się w dniach 12-23 maja.


Dalszy los tegorocznej edycji festiwalu pozostaje nieznany. W opublikowanym komunikacie organizatorzy informują, że rozważane są różne opcje. Jedną z nich jest przesunięcie terminu na przełom czerwca i lipca. Nie można jednak wykluczyć również tego, że w ogóle się nie odbędzie.

Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona dopiero, kiedy sytuacja w kraju wróci do normy. Ma zostać podjęta po rozmowach z rządem francuskim, władzami Cannes, radą Festiwalu oraz filmowcami i sponsorami.

Dla festiwalu w Cannes jest to najpoważniejszy kryzys od 1968 roku, kiedy to w związku z niepokojami społecznymi impreza została przerwana. W całej swojej historii festiwal został dwukrotnie odwołany. Było to na początku istnienia, w 1948 i 1950 roku. W obu przypadkach problemem był brak wystarczających środków finansowych.

Pierwsze edycje festiwalu odbywały się we wrześniu. Dopiero w 1951 roku przeniesiono imprezę na wiosnę, by nie konkurować bezpośrednio z festiwalem w Wenecji.