Bracia Coen piszą dramat wojenny dla Angeliny Jolie

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Bracia+Coen+pisz%C4%85+dramat+wojenny+dla+Angeliny+Jolie-93472
Film "Unbroken" Angeliny Jolie zyskał właśnie wsparcie braci Coen. Panowie zostali zaangażowani do przerobienia scenariusza, który miał już kilku autorów. Jako pierwszy fabułę opracował Richard LaGravenese, a po nim pracował nad tekstem William Nicholson.

Film opowie prawdziwą historię Louisa Zamperiniego, najmłodszego amerykańskiego zawodnika ekipy olimpijskiej na igrzyskach w Berlinie, gdzie wystąpił w finale biegu na 5000 m. Choć nie zdobył medalu, swoją postawą tak zaimponował Adolfowi Hitlerowi, że ten poprosił go o spotkanie. Uważano, że na Igrzyskach w Tokio będzie już wielką gwiazdą. Oczywiście wojna pokrzyżowała te plany.

Zamperini zaciągnął się w 1941 roku do lotnictwa. Podczas jednego z lotów samolot odmówił posłuszeństwa i rozbił się nad Pacyfikiem. Większość załogi zginęła, przeżył tylko Zamperini i jeszcze jeden żołnierz. Razem przez 47 dni walczyli z głodem, żywiołami i rekinami, dryfując na tratwie ratunkowej. Wyłowieni przez Japończyków trafili do obozów jenieckich. Zamperini przeszedł prawdziwe piekło. Torturowano go w perfidny i okrutny sposób, by złamać jego ducha. To się nie udało, lecz do kraju powrócił jako wrak człowieka. Był na prostej drodze do samozagłady, kiedy poznał Billy'ego Grahama - ewangelicznego kaznodzieję. Z jego pomocą nie tylko odzyskał równowagę psychiczną, ale znalazł też siły, by przebaczyć swoim oprawcom.
Udostępnij: