CANNES 2024: Xavier Dolan szefem prestiżowego jury

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/CANNES+2024%3A+Xavier+Dolan+szefem+presti%C5%BCowego+jury+sekcji+Un+Certain+Regard-154374
CANNES 2024: Xavier Dolan szefem prestiżowego jury
źródło: Getty Images
autor: Mondadori Portfolio
Kanadyjski reżyser Xavier Dolan został przewodniczącym jury prestiżowej sekcji Un Certain Regard na zbliżającym się 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Xavier Dolan szefem canneńskiego juryJestem zaszczycony i uradowany faktem, że będę mógł powrócić do Cannes jako przewodniczący jury Un Certain Regard - mówił reżyser i aktor - Nawet bardziej niż samodzielne kręcenie filmów interesuje mnie odkrywanie nowych, utalentowanych filmowców. To zawsze leżało w centrum moich zawodowych i osobistych podróży. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, która się z tym wiąże. Przyświeca mi jedno kryterium w ocenie sztuki i kina: historie muszą być opowiedziane szczerze. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku sekcję Un Certain Regard wyróżniającym nowe autorskie głosy w kinie światowym, wygrało "How To Have Sex" w reżyserii Molly Manning Walker. Zwiastun filmu znajdziecie poniżej. Tegoroczny festiwal w Cannes potrwa od 14 do 25 maja. 

Skąd znamy Xaviera Dolana?Jako reżyser Xavier Dolan zadebiutował w 2009 roku dramatem "Zabiłem moją matkę". Był stałym bywalcem festiwalu w Cannes, gdzie prezentował większość swoich filmów, m.in. "Wyśnione miłości", "Na zawsze Laurence", "Mamę" czy "To tylko koniec świata". Aktualnie jego filmografię zamyka miniserial "La nuit où Laurier Gaudreault s'est réveillé". 

Xavier Dolan - zobacz nasz wywiad z reżyserem
W ubiegłym roku reżyser zapowiedział koniec kariery, rozgoryczony zablokowaną premierą "La nuit où Laurier Gaudreault s'est réveillé". Nic nie zarobiłem na serialu – przyznał. Zainwestowałem w produkcję swoje wynagrodzenie, a mój ojciec i tak musiał pożyczyć mi pieniądze. To bardzo niewdzięczny proces, jestem nim zmęczony i zniechęcony. Najprostszym rozwiązaniem będzie kręcenie reklam i wybudowanie sobie domu na wsi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones