Festiwal kultury polskiej w Rzymie

Życie Warszawy /
https://www.filmweb.pl/news/Festiwal+kultury+polskiej+w+Rzymie-31467
Spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim zainauguruje w sobotę przed południem tegoroczną edycję festiwalu kultury polskiej w Rzymie, zatytułowanego "Corso Polonia". Imprezę, która potrwa do 30 października, zorganizował Instytut Polski w Wiecznym Mieście.

Uroczystość z udziałem Kapuścińskiego będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż będzie to spotkanie z jego wierszami, opublikowanymi także we Włoszech. 24 października, także w ramach festiwalu, w Bibliotece Europejskiej w stolicy otwarta zostanie wystawa afrykańskich zdjęć wybitnego pisarza i reportażysty.

Wieczorem 15 października w legendarnej kawiarni polskich i zagranicznych artystów Caffe Greco przy via Condotti odbędzie się uroczystość zawieszenia zdjęcia Czesława Miłosza. Fotografia autorstwa Renaty Gorczyńskiej znajdzie się nad portretem Adama Mickiewicza. W ceremonii udział weźmie syn poety - Antoni Miłosz, a także wybitni włoscy poloniści, którzy przeczytają wiersze noblisty w swoich przekładach.

We wtorek 17 października w księgarni na Zatybrzu czytelnicy będą mogli spotkać się z pisarką Olgą Tokarczuk. W czwartek w galerii Cafe Europe otwarta zostanie wystawa grafik Stasysa Eidrigeviciusa.

Na weekend 21-22 października zapowiedziano imprezę pod hasłem "Polska dzieci", w ramach której zaprezentowane zostaną m.in. polskie filmy dla najmłodszych, a także wydana po raz pierwszy we Włoszech książka "Przygody Koziołka Matołka".

Na "Corso Polonia" wystąpi też z kilkoma spektaklami Akademia Ruchu. Odbędą się koncerty muzyki Chopina i Grażyny Bacewicz.

24 października w gmachu Instytutu Polskiego odbędzie się wieczór pamięci księdza Jana Twardowskiego, zmarłego w zeszłym roku. Zaprezentowany zostanie film o księdzu-poecie, a jego wiersze po polsku będzie czytać Agnieszka Grochowska.

Festiwal kultury polskiej zakończy 30 października spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim oraz znanym włoskim aktorem Silvio Orlando, który zagrał niedawno w głośnym filmie Nanni Morettiego "Kajman" o byłym premierze Silvio Berlusconim.

W należącym do Morettiego kinie "Sacher" odbędzie się natomiast projekcja filmu "Biały" Krzysztofa Kieślowskiego.

Dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski powiedział, że jego celem jest to, by - jak to ujął - "powalczyć o pamięć najważniejszych postaci kultury polskiej i światowej XX wieku".

- Czesław Miłosz jest we Włoszech słabo znany. Spotkanie związane z odsłonięciem jego portretu będzie okazją do zastanowienia się, jak to zmienić. Nie zostały jeszcze przetłumaczone ostatnie jego tomy. Ale chcemy też zwrócić uwagę na twórców młodego pokolenia, między innymi Olgę Tokarczuk, a także przypomnieć wszystkim, że polska literatura dla dzieci i młodzieży jest jedną z najlepszych na świecie - dodał Mikołajewski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones