Filmweb poleca "Artystę" oraz "Hugona i jego wynalazek"

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Artyst%C4%99%22+oraz+%22Hugona+i+jego+wynalazek%22-82156
Już jutro do kin trafią "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsesego oraz "Artysta" Michela Hazanaviciusa. Nasza redakcja postanowiła przyznać filmom znak jakości "Filmweb poleca!"."Artystę" polecamy zakochanym w kinie widzom szczególnie dlatego, że - jak pisze nasza recenzentka: "Michel Hazanavicius dokonał rzeczy niesamowitej: przywołał siłę starego kina, czyniąc z widzów ponownie publiczność naiwną, jak za czasów kina niemego, zmuszając ją do śmiechu przy skeczach wyjętych z repertuaru Chaplina, wzruszając do łez w scenach niczym z klasycznych historii romansowych". Ponieważ film przenosi nas do końca lat 20., gdy w kinie królowały obrazy nieme, a dźwięk wydawał się zaledwie chwilową fanaberią producentów, nie usłyszymy w nim zbyt wielu dialogów. Mimo tego, "Artysta" to nie tylko hołd złożony filmowej tradycji, ale i rozrywka na najwyższym poziomie. 

Do epoki pionierów kina odwołuje się również Martin Scorsese w "Hugonie i jego wynalazku". Wielki amerykański reżyser składa hołd Georges'owi Meliesowi - człowiekowi, który nauczył widza kinowego śnić. Jego utwór to kino totalne -  epickie i liryczne, rozbuchane i kameralne, uniwersalne i skupione na jednostkach. Rozkochane w komedii i tragedii, celebrujące dynamikę wewnątrz kadru i ruch samej kamery. Zauroczone trójwymiarem, jakby chodziło o sztuczkę, której świat dotąd nie widział. Tym, którzy zakochają się w filmowym Paryżu, nie wystarczy nawet jedenaście Oscarów. 

"Filmweb poleca!" jest wyróżnieniem przyznawanym przez redakcję Filmwebu - największej marki filmowej w Polsce. Nagradzamy tym znakiem filmy wyjątkowe, nie tylko artystyczne, ale i komercyjne, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones