Jonathan Glazer w ogniu krytyki. Przeczytaj list otwarty do twórcy "Strefy interesów"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Jonathan+Glazer+w+ogniu+krytyki.+500+os%C3%B3b+z+Hollywood+pot%C4%99pi%C5%82o+jego+wypowied%C5%BA-154662
Jonathan Glazer w ogniu krytyki. Przeczytaj list otwarty do twórcy "Strefy interesów"
źródło: Getty Images
autor: Jeff Kravitz
Odbierając Oscara za "Strefę interesów", Jonathan Glazer potępił działania Izraela w strefie Gazy. Ponad 500 osób pochodzenia żydowskiego, które pracują w Hollywood, podpisało się pod listem otwartym krytykującym postawę reżysera.

Jonathan Glazer w ogniu krytyki


Odbierając Oscara za najlepszy film międzynarodowy, Jonathan Glazer powiedział: 

Nasz film pokazuje, dokąd prowadzi dehumanizacja w swojej najgorszej formie. Ukształtowała ona naszą przeszłość i teraźniejszość. Stoimy tu jako ludzie odmawiający wykorzystania Żydów i Holocaustu przez okupację, która doprowadziła do konfliktu dotykającego tak wielu niewinnych ludzi. Zarówno ofiary ataku z 7 października na Izrael, jak i ofiary trwającego ataku na Gazę, są ofiarami dehumanizacji. Jak możemy się temu przeciwstawić? – powiedział.

Słowa te wzbudziły kontrowersje. Odnieśli się do nich m.in. członkowie Holocaust Survivor’s Foundation, stowarzyszenia zrzeszającego ofiary Holocaustu. Przeczytaj: Ofiary Holocaustu krytykują laureata Oscara. Jonathan Glazer skrytykował konflikt w strefie Gazy. Teraz wypowiedź reżysera spotkała się z krytyką w branży filmowej. Ponad 500 osób pochodzenia żydowskiego, które pracują w Hollywood, potępiło jego wypowiedź w liście otwartym. Jego tłumaczenie publikujemy poniżej:

Jesteśmy żydowskimi twórcami, producentami i profesjonalistami branży filmowej z Hollywood.

Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu naszego pochodzenia w celu pokazania moralnej równowagi między nazistowskim reżimem, który dążył do eksterminacji rasy ludzkiej, a narodem izraelskim, który stara się zapobiec własnej eksterminacji.

Każda śmierć osoby cywilnej w strefie Gazy jest tragedią. Celem Izraela nie są cywile. Jego celem jest Hamas. Chwila, gdy Hamas uwolni zakładników i podda się, będzie zakończeniem tej rozdzierającej serce wojny. Toczy się ona od ataków przeprowadzonych przez Hamas 7 października. 

Użycie słowa "okupacja" w kontekście rdzennego narodu żydowskiego, który broni swej ojczystej ziemi należącej do niego od tysięcy lat i uznanej za państwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wypacza historię.

Legitymizuje ono oszczerstwa, które napędzają antyżydowską nienawiść na świecie, w Stanach Zjednoczonych i w Hollywood. Coraz silniejszy antysemityzm tylko podkreśla potrzebę istnienia Izraela jako miejsca, w którym zawsze zostaniemy przyjęci, co nie wydarzyło się w żadnym państwie podczas Holokaustu przedstawionego w filmie pana Glazera.


"Strefa interesów" w programie Movie się


"Strefa interesów" Jonathana Glazera zdobyła w tym roku Oscary w kategoriach najlepszy dźwięk i najlepszy film międzynarodowy. Przypominamy odcinek podcastu Movie się, w którym o filmie rozmawiają Łukasz Muszyński, Julia Taczanowska i Michał Walkiewicz: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones