Koniec historii! BBC rezygnuje z programu "Top Gear"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Koniec+historii+BBC+rezygnuje+z+programu+%22Top+Gear%22-152113
Koniec historii! BBC rezygnuje z programu "Top Gear"
Najpopularniejszy program w historii BBC nie powróci! Jak donoszą brytyjskie media stacja zrezygnowała z realizacji nowych odcinków "Top Gear". Co więcej, odcinki 34. serii, które zostały już nakręcone, nie zostaną na razie wyemitowane.

Dlaczego "Top Gear" znika z anteny BBC?Choć oficjalnie skasowanie programu nie zostało potwierdzone, to według brytyjskich mediów decyzja BBC ma związek z wypadkiem samochodowym, któremu uległ jeden z prowadzących Freddie Flintoff.

Wypadek, do którego doszło w grudniu 2022 roku w trakcie kręcenia jednego z odcinków 34. serii "Top Gear", niemal zakończył się jego śmiercią. Flintoff doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej. Publicznie zaczął się pojawiać dopiero kilka tygodni temu. I ślady po wypadku są wciąż widoczne.

Do tego wcześniej z programem "Top Gear" pożegnały się dwie kluczowe osoby z ekipy: reżyserka Clare Pizey i producent Chris Payne.

Wiele pytań w sprawie okoliczności wypadku, w tym odpowiedzialności BBC, pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

GettyImages-1298356315.jpg Getty Images © Finnbarr Webster


Historia "Top Gear""Top Gear" jest programem motoryzacyjnym, który na antenie BBC Midlands zadebiutował w 1977 roku. Show inspirowane było produkcją Thames Television "Drive-In" nadawaną od 1974 roku. W 1978 roku program zaczął być nadawany w ogólnokrajowej stacji BBC Two.

Show szybko zyskiwał na popularności i w połowie lat 80. był już sztandarowym tytułem w ramówce BBC Two. Jednak pod koniec lat 90., kiedy z programu odszedł m.in. Jeremy Clarkson, zainteresowanie "Top Gear" zaczęło gwałtownie maleć. BBC ostatecznie skasowało go w grudniu 2001 roku.

Przerwa nie potrwała jednak długo. BBC porozumiało się z Jeremym Clarksonem i Andym Wilmanem i już w październiku 2002 roku zadebiutowało "Top Gear" w odświeżonej formule.

W 2015 roku po tym, jak Clarkson został oskarżony o przemocowe zachowanie, jego kontrakt z BBC został rozwiązany. Program jednak był kontynuowany z nowymi prowadzącymi. Z kolei Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond podpisali lukratywny kontrakt z Amazonem i tak narodził się show "The Grand Tour".