Krótka historia Jokera

  • Informacja nadesłana
  • Filmy, Inne
O sile bohatera świadczą jego wrogowie. I Batman nie byłby tym, kim jest, gdyby nie postać Jokera. Historia początków postaci rozpoczyna się na desce kreślarskiej Jerryego Robinsona, który wspólnie z Billem Fingerem i Bobem Kane'em uważani są za ojców postaci. Dokładne wyszczególnienie ich zasług i autorstwa elementów postaci nie sposób jednak przypisać jednemu z nich – podobnie jak dobrze napisany gang Jokera, podawali oni sprzeczne zeznania. Pewne pozostaje to, że to Jerry Robinson narysował kartę przedstawiającą postać (oryginał pracy obecnie do zobaczenia w Łodzi na wystawie "Sztuka DC. Świt Superbohaterów"), i że główną inspiracją stojącą za charakterystycznym wizerunkiem był Gwynplaine grany przez Conrada Veidta w filmie "Człowiek, który się śmieje".

kostium noszony przez Jacka Nicholsona w filmie Batman 1989 (™ & © DC Comics. (s19) _fot. Darek Kulesza.jpeg
Kostium noszony przez Jacka Nicholsona w filmie Batman 1989 (™ & DC Comics. (s19) _fot. Darek Kulesza)

Tak jak niejasna pozostaje historia stworzenia postaci, podobnie sprawy się mają przy początkach samego (anty)bohatera. Kim był, zanim wszedł na drogę szaleństwa i zbrodni? Skąd wziął strój i makijaż? Komiksowych historii i teorii powstało tyle, że samo DC przyznaje się do bezsilności. Jak genialną musi być fikcyjna postać, skoro trzyma w niepewności wydawnictwo komiksowe. Całe zamieszanie wokół jego "origin story" najlepiej komentuje sam Joker w komiksie "Zabójczy Żart": Raz pamiętam to w taki sposób, a kiedy indziej zupełnie inaczej. Gdybym musiał posiadać przeszłość, wolałbym mieć możliwość wielokrotnego wyboru.

Postać zmieniała się z dekady na dekadę. Jego pierwszy występ w Batmanie nr 1 z 1940 roku już kształtuje najważniejsze cechy postaci. Jest mordującym ludzi szaleńcem informującym policję o przestępstwach, które ma popełnić, a plany zbrodni wprowadzone zostały w ruch jeszcze zanim ktokolwiek wiedział o jego istnieniu. Używa gazu, który wykrzywia usta ofiar w śmiertelnym grymasie, a jego znakiem rozpoznawczym jest co najmniej specyficzny wygląd i karta do gry. Początkowy morderczy zapał opuścił go jednak wraz z utworzeniem w latach pięćdziesiątych Comics Code Authority, który pilnował "moralności" komiksów. Wtedy wcielenie Jokera zbliżało go do klauna, a jego przestępstwa były raczej błazenadą, a nie poważnymi zbrodniami. Tak więc przez dwadzieścia lat (do czasu pojawienia się historii "The Joker's Five-Way Revenge!") Joker był raczej łobuzem, a nie super łotrem. Wspomniana wyżej historia autorstwa Dennisa O'Neila była powrotem do krwawych korzeni postaci. Od tamtej pory komiksowy Joker jest coraz bardziej brutalny i nieprzewidywalny.

maski z filmu Mroczny Rycerz ™ & © DC Comics. (s19), wystawa Sztuka DC. Świt superbohaterów_fot. Darek Kulesza.jpeg

Maski z filmu Mroczny Rycerz ™ & DC Comics. (s19), wystawa Sztuka DC. Świt superbohaterów_fot. Darek Kulesza

Najjaskrawiej widać to w serialu, filmie i animacji. Cesar Romero, Jack Nicholson, Mark Hamill, Heath Ledger, Jared Leto - przepaście między ich interpretacjami postaci są olbrzymie. Ich kreacje pokazują, że postać ta nie może być sprowadzona do jednej wąskiej formuły. W końcu kostium klauna musi być przyduży.

Przy okazji premiery Jokera coraz częściej słyszy się głosy o zasadności tworzenia takich filmów. Czy film, w którym morderca z problemami psychicznymi jest główny bohaterem, nie gloryfikuje zła? Czy nie będzie katalizatorem dla zamachów i strzelanin? Postać zabija już od 79 lat (pierwszą ofiarą w roku 1940 jest milioner Henry Claridge), i pomimo tego jest jedną z najpopularniejszych ikon popkultury. Biała twarz z zielonymi włosami rozpoznawalna jest niemal na całym świecie, a gadżety z Jokerem kupowane są przez rodziców i ich pociechy tak samo chętnie jak te z Batmanem czy Supermanem. Sam Joker zapewne na rozważania te odpowiedziałby: "Why so serious?".

Autor: Piotr Komorowski, kurator wystawy "Sztuka DC. Świt superbohaterów"

Na wystawie "Sztuka DC. Świt superbohaterów" do 2 lutego można oglądać eksponaty przybliżające historię Jokera, takie jak oryginalny kostium filmowy noszony na planie przez Jacka Nicholsona i Heatha Ledgera, plansze komiksowe od początku powstania postaci po najnowsze jego odsłony, niepublikowane szkice i odręczne prace autorstwa m.in. Franka Millera. Pozostała część poświęcona jest historii Batmana, Supermana, Wonder Woman i innych superbohaterów i złoczyńców z Uniwersum DC.

Okładka alternatywna DC Odrodzenie, Batman Detective Comics vol. 7_ Lodz_autor Przemysław Truscinski, wydawnictwo Egmont.jpeg


Wystawie towarzyszy ekspozycja "Polscy artyści rysują DC", na której zaprezentowane zostały alternatywne okładki komiksów z postaciami DC na tle polskich miast. Autorem Jokera jest Przemysław Truściński, który umieścił odwiecznych wrogów z Gotham City na tle zabytkowej Hali Maszyn dawnej Elektrociepłowni Ec1 w Łodzi.

Ec1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, ul. Targowa 1/3. Szczegóły na: www.switsuperbohaterow.pl
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię