Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Lara+Croft+now%C4%85+Wonder+Woman+%C5%9Bwiatowych+kin-127494

Lara Croft nową Wonder Woman światowych kin

  • Deadline
  • autor: mp
  • Filmy, Box office
Amerykański start widowiska "Tomb Raider" rozczarował. Na świecie jednak znalazło się całkiem sporo fanów Lary Croft. Obraz inspirowany słynną serią gier wideo bez problemów zdominował konkurencję i w naszym zestawieniu zajął pierwsze miejsce.

thumb-1920-883909.jpg


Podczas drugiego weekendu "Tomb Raider" zarobił 78,5 mln dolarów. Było to możliwe dzięki wejściu do kin w 56 krajach. Najważniejszym rynkiem okazały się Chiny, gdzie Lara Croft zarobiła prawie dwa razy tyle, co w Stanach. Wpływy po pierwszych czterech dniach wyświetlania wynoszą 41,2 mln dolarów. Podobne otwarcie zanotowała wcześniej "Wonder Woman". W Rosji widowisko sprzedaje się lepiej od produkcji Warnera i DC Comics – już ma bowiem na koncie 4,4 mln dolarów. W Wielkiej Brytanii 4,2 mln dolarów daje otwarcie porównywalne do tego, jakim cieszyła się "Lucy".

"Czarna Pantera" tylko tydzień cieszyła się pierwszym miejscem w zagranicznym zestawieniu box office'u. Po dość ostrym spadku widowni w Chinach (w ten weekend już tylko 12 mln dolarów), konto widowiska Marvela powiększyło się o 30 milionów dolarów. To wystarczyło, by za granicą film stał się najbardziej kasową premierą tego roku (obecnie 577,1 mln dolarów). Globalnie "Czarna Pantera" z wynikiem 1 182,5 mln dolarów pobiła właśnie "Kapitana Amerykę: Wojnę Bohaterów". Za kolejne 30 milionów pokona trzeciego "Iron Mana".

Podium kompletuje oscarowy "Kształt wody" z wynikiem 17,3 mln dolarów. To najlepsza pozycja baśniowego filmu Guillermo del Toro w naszym zestawieniu. Było to możliwe oczywiście dzięki Chińczykom, którzy w weekend wydali na niego 10,6 mln dolarów.

Z kolei za sprawą mieszkańców Wielkiej Brytanii na czwartym miejscu wylądowała animacja Sony "Piotruś Królik". Film zarobił tam 9,5 mln dolarów. Zadebiutował też na drugim miejscu w Meksyku (1,4 mln dolarów) i całkiem nieźle trzyma się w Chinach (2 mln dolarów). Łącznie podczas weekendu animacja zarobiła 15,5 mln dolarów. Zagraniczne wpływy wynoszą obecnie 42,7 mln dolarów.

Ostatnim tytułem w naszym zestawieniu jest chiński przebój "Hong hai xing dong". Ponad miesiąc po premierze widowisko akcji wciąż było w stanie zgarnąć 11,5 mln dolarów. Łączne wpływy w tym kraju wynoszą 551,1 mln dolarów, co daje drugie miejsce na liście najbardziej kasowych premier 2018 roku poza granicami USA.