Literacki Festiwal Filmowy FILMATURA.HŁASKO 2024 odbędzie się w dniach 11-15 września w warszawskim kinie ATLANTIC. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa What’s Your Story? W tym roku mija 90 lat od urodzin i 55 lat od tragicznej śmierci
Marka Hłaski. Sejm RP, dzięki inicjatywie organizatora Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024 - Fundacji Filmowej What’s Your Story?, a także Stowarzyszenia im. Marka Hłaski postanowił upamiętnić te rocznice ustanawiając rok 2024 Rokiem Marka Hłaski.
Festiwal, w zamyśle jego twórców, ma być miejscem
dialogu pomiędzy światem filmu i literatury. Za tą ideą stoi przekonanie, że te dwie dziedziny sztuki zyskują na wzajemnym przenikaniu się. Literatura dzięki filmowi niejednokrotnie zyskuje swoje obrazowe spełnienie, film natomiast może otrzymać od literatury coś równie ważnego – pogłębienie chroniące przed banałem. W polskiej i zagranicznej kinematografii można znaleźć liczne pozytywne przykłady tej kooperacji. Chcemy o tym mówić zwłaszcza dziś, kiedy w sztuce filmowej dominują inne tendencje.
Pierwsza edycja
Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA poświęcona będzie jednemu z najważniejszych polskich pisarzy powojennych.
Marek Hłasko to nie tylko wyjątkowa postać, wokół której powstało wiele legend, które z resztą będziemy się starali do pewnego stopnia odczarować. To także wybitny pisarz, który inspirował wielu jemu współczesnych, a także późniejszych twórców. Już w bardzo młodym wieku miał też ogromny wpływ na polskie kino. Należy zaliczyć go do współtwórców nurtu "szkoły polskiej", który w drugiej połowie lat 50. królował w polskim filmie. Jedną z głównych cech tego nurtu było silne zakorzenienie realizowanych scenariuszy w dobrej, rodzimej literaturze, a Hłasko był z pewnością̨ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli aktywnego wtedy pokolenia literatów.
Oparte na prozie Hłaski obrazy takie jak "
Pętla"
Wojciecha Jerzego Hasa, czy "
Baza ludzi umarłych"
Czesława Petelskiego, należą do najwybitniejszych dzieł polskiego filmu tamtego okresu. Wpływ Hłaski na polską, ale też na międzynarodową kinematografię, jest jednak szerszy i z całą pewnością̨ wart przybliżenia polskiej publiczności. Jednocześnie
Hłasko sam w pracy literackiej inspirował się dorobkiem kinematografii, zwłaszcza zachodniej, z którą – jak twierdził w "Pięknych dwudziestoletnich" – jego literackiej quasi-biografii – miał zapoznać się m.in. w trakcie tolerowanych przez komunistyczne władze seansów w ambasadzie amerykańskiej w Warszawie.
Marek Hłasko to postać wielowymiarowa – potrafił pisać w sposób intrygujący, głęboki i uniwersalny, choć często zakładał, za równo w życiu jak i w twórczości, różne ochronne maski. O tym wszystkim chcemy opowiedzieć prezentując po raz pierwszy tak bogaty przegląd filmów fabularnych, teatrów telewizji czy etiud studenckich inspirowanych twórczością pisarza. Pokażemy je razem z filmami dokumentalnymi poświęconymi Hłasce i ludziom z jego otoczenia. W podróż przez świat Hłaski zabiorą nas filmowcy, filmoznawcy, literaturoznawcy, pisarze i pasjonaci jego twórczości, którzy wypełnią bogaty program paneli dyskusyjnych towarzyszących projekcjom.
Marek Hłasko w dalszym ciągu jest twórcą ważnym i czytanym, o czym świadczą liczne wznowienia wydań jego książek czy premiery kolejnych audiobooków. I tak naprawdę, mimo narosłych wokół postaci często krzywdzących stereotypów, jest prawdopodobnie jednym z tych pisarzy, których twórczość najmniej się zastarzała.
W ramach wydarzeń specjalnych planujemy m.in.
wycieczkę po Warszawie śladami Marka Hłaski. Pod koniec sierpnia odbyły się, współorganizowane z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, wydarzenia zapowiadające wrześniowy festiwal. 30 sierpnia miało miejsca
czytanie performatywne nigdy nie zrealizowanego scenariusza filmowego pt. "Lengede" Marka Hłaski i Henryka Rozpędowskiego (w czytaniu wzięli udział
Jędrzej Hycnar,
Piotr Polak,
Diana Zamojska,
Sebastian Ryś,
Michał Balicki i
Mikołaj Kubacki), a 31 sierpnia odbył się koncert jazzowy zespołu Antoniego Wojnara. Oba wydarzenia miały miejsce w Willi Broniewskiego, czyli oddziale Muzeum Literatury przy ul. Dąbrowskiego 51. Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wydarzeń będą dostępne w naszych mediach społecznościowych i na stronie internetowej Fundacji.
W ramach zasadniczej części festiwalu w dniach 11 – 15 września nie zabraknie:
a) kultowych filmów zagranicznych, które były ważne dla
Marka Hłaski ("
Casablanca", "
Cena strachu", "
Buntownik bez powodu", "
Niepotrzebni mogą odejść"),
b) polskich filmów fabularnych na podstawie jego prozy (m.in. "
Pętla", "
Baza ludzi umarłych", "
Ósmy dzień tygodnia") lub których scenariusze współtworzył ("
Spotkania", "
Koniec nocy"),
c) zagranicznych filmów fabularnych na podstawie
Hłaski,
d) teatrów telewizji na podstawie prozy pisarza,
e) filmów dokumentalnych o
Marku Hłasce,
f) etiud studenckich na podstawie prozy
Hłaski.
W bogatym programie ponad 35 projekcji nie zabraknie też dyskusji z twórcami filmów, filmoznawcami, literaturoznawcami, pisarzami i pasjonatami twórczości Marka Hłaski, którzy pomogą widzom odnaleźć się w podróży przez filmowy świat pisarza.
Więcej informacji wkrótce na naszych mediach społecznościowych:
Facebook Festiwalu -
https://www.facebook.com/festiwalfilmatura/ Instagram Festiwalu – festiwal_filmatura
Facebook Fundacji –
www.facebook.com/fundacjafilmowawhatsyourstory Instagram Fundacji – whatsyourstory_ff
Strona www Fundacji i Festiwalu – www.fundacjawys.pl