Czemu Mads Mikkelsen często grywa złoczyńców? Aktor ma teorię, która wyjaśnia, dlaczego Hollywood widzi w nim czarny charakter

CBR / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Mads+Mikkelsen+ma+teori%C4%99%2C+czemu+cz%C4%99sto+grywa+z%C5%82oczy%C5%84c%C3%B3w-153026
Czemu Mads Mikkelsen często grywa złoczyńców? Aktor ma teorię, która wyjaśnia, dlaczego Hollywood widzi w nim czarny charakter
źródło: Materiały prasowe
Mads Mikkelsen zagrał szereg czarnych charakterów - od Le Chiffre'a z "Casino Royale" przez Kaeciliusa z "Doktora Strange'a" i Gellerta Grindelwalda z "Fantastycznych zwierząt: Tajemnic Dumbledore'a" po doktora Vollera z "Indiany Jonesa i artefaktu przeznaczenia". Dlaczego duński aktor wciąż jest obsadzany w rolach filmowych łotrów? Mikkelsen ma teorię, która wyjaśnia ten aspekt jego filmowej kariery.

Dlaczego Hollywood widzi w Mikkelsenie ekranowego łotra?GettyImages-1700315859.jpg Getty Images © Carlos Alvarez


Podczas spotkania z publicznością Festiwalu Filmowego w Marakeszu Mads Mikkelsen opowiedział m.in. o tym, że często jest obsadzany w rolach czarnych charakterów. Chociaż w europejskich produkcjach grywa raczej bohaterów, nawet jeśli są wadliwi czy ambiwalentni, to Hollywood widzi w nim przede wszystkim materiał na ekranowego łotra. Aktor ma wyjaśnienie takiego stanu rzeczy.
  
To całkiem proste. Chodzi o śmieszny akcent. Tylko tyle. Kiedyś byli to Niemcy, potem Brytyjczycy, potem Rosjanie, a potem z jakiegoś powodu producenci zakochali się w duńskim akcencie, wyjaśnił Mikkelsen. Na pewno jest to przynajmniej częściowe wyjaśnienie.

Kiedy Amerykanie zobaczą coś, co im się podoba, mają tendencję, by to powtarzać, dodał aktor. Miałem jednak wystarczająco szczęścia, że zagrałem szereg różnych czarnych charakterów w rozmaitych uniwersach. Jest duża różnica między Marvelem a Jamesem Bondem.

Nie myślę jednak o tym za dużo. W Danii nie dzielimy postaci na dobre i złe. Skupiamy się raczej na skomplikowanych postaciach, podsumował Mikkelsen, który oprócz grania w hollywoodzkich widowiskach regularnie wraca do Danii, by wystąpić w filmach takich twórców jak Thomas Vinterberg, Nikolaj Arcel czy Anders Thomas Jensen.

"Bękart" - zwiastun nowego filmu z Madsem Mikkelsenem
Mads Mikkelsen o graniu z akcentemPodczas spotkania Mikkelsen rozwinął temat akcentu, kiedy zapytano go o radę dotyczącą grania ról w obcym języku. Aktor zasugerował, żeby się tym nie martwić.

Pierwszy raz, kiedy grałem po angielsku, ćwiczyłem i ćwiczyłem i ćwiczyłem. Ale kiedy masz zagrać scenę, to koniec. Nie możesz już o tym myśleć. Jeśli zrobisz błąd, jeśli ludzie pomyślą sobie "o mój Boże, co za akcent", trudno. Tylko na tyle mnie stać, powiedział Mikkelsen. Zapomnij o tym w trakcie, skup się na scenie. Nie możesz stać przed kamerą, skupiając się na języku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones