Michael Lonsdale, aktor grający przeciwnika Bonda, nie żyje

BBC / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Michael+Lonsdale%2C+aktor+graj%C4%85cy+przeciwnika+Bonda%2C+nie+%C5%BCyje-139415
Michael Lonsdale, aktor grający przeciwnika Bonda, nie żyje
źródło: Getty Images
autor: Stefania D'Alessandro
Michael Lonsdale, brytyjsko-francuski aktor, laureat Cezara za drugoplanową rolę w filmie "Ludzie Boga", a także niezapomniany Hugo Drax z "Moonrakera" nie żyje. Gwiazdor z ponad dwustoma kinowymi, telewizyjnymi i teatralnymi rolami na koncie miał 89 lat. 

Michael Lonsdale urodził się w Paryżu w 1931. Jego rodzicami byli Francuzka i Brytyjczyk, dzięki czemu aktor władał płynnie dwoma językami, co otworzyło mu drzwi zarówno do francuskiego, jak i anglojęzycznego kina. 

Swoją aktorską karierę rozpoczynał od teatru pod okiem Raymonda Rouleau. Świat kina usłyszał o nim za sprawą roli detektywa Lebela w "Dniu szakala" 1973 roku. Widzowie pamiętają go także z takich filmów, jak "Imię róży" Jeana-Jacquesa Annauda czy "Monachium" Stevena Spielberga, a szczególnie z filmu o Jamesie Bondzie z Rogerem Moore'em "Moonraker". Lonsdale wcielił się w nim Hugo Draxa – szalonego bogacza, który planował wytruć całą ludzkość i zastąpić ją idealnymi genetycznie ocalałymi. 

Roger Moore i Michael Lonsdale w filmie "Moonraker"

W 2010 roku w wieku 80 lat Michael Lonsdale zagrał drugoplanową rolę w "Ludziach Boga", za którą zdobył Cezara – najważniejszą nagrodę francuskiego kina. 

O jego śmierci poinformował jego agent. 

Spadkobiercy zmarłego w 2017 roku Moore'a pożegnali Lonsdale'a na Twitterze.

Udostępnij: