Moc "Gwiezdnych wojen" opanowała kina (prawie) na całym świecie

Deadline, Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Moc+%22Gwiezdnych+wojen%22+opanowa%C5%82a+kina+%28prawie%29+na+ca%C5%82ym+%C5%9Bwiecie-135949
Nie było niespodzianki. W zagranicznym box offisie mógł być tylko jeden zwycięzca. I był. To "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie". I choć Moc opanowała kina na świecie, to jednak ich nie zdominowała. Są nawet takie kraje, gdzie widowisko Disneya nie zajęło pierwszego miejsca. W Indiach wylądowało na drugiej pozycji, a w Chinach dopiero na czwartej.


"Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" nie miało żadnych problemów z pokonaniem konkurentów. Jednak osiągnięte wyniki są dużo gorsze od tych, jakie prognozowano przed tygodniem. W sam weekend widowisko Disneya zarobiło zaledwie 142,5 mln dolarów. Ponieważ w wielu krajach można je było oglądać już od środy, to na koniec tygodnia na koncie widniała kwota 198 milionów dolarów. Tymczasem przed premierą spodziewano się wyniku w okolicach 250 milionów dolarów.

"Skywalker. Odrodzenie" mógł liczyć na wsparcie widzów przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, gdzie wszędzie sprzedał się lepiej niż "Ostatni Jedi". Jednak w pozostałych regionach wyniki ma niższe od części VIII.

Najlepszym rynkiem okazała się Wielka Brytania, skąd pochodzi 26,8 mln dolarów (drugie najlepsze otwarcie 2019 roku). Dobre wyniki osiągnął też w Niemczech (21,8 mln dolarów), Francji (15,2 mln), Japonii (14,6 mln) i Australii (12,6 mln).

W Chinach obraz zarobił 12,5 mln dolarów, co wystarczyło do zajęcia dopiero czwartego miejsca. Taki wynik nie jest jednak żadnym zaskoczeniem. Cykl "Gwiezdnych wojen" nigdy w tym kraju się nie przyjął.

Chińczycy tłumnie wybrali się za to na finał tetralogii "Yip Man". Czwarta część zarobiła w weekend 46,8 mln dolarów, a od premiery 47,5 mln. Portal comScore podaje łączny weekendowy wynik wyższy - 51,6 mln dolarów.

Na podium znalazło się też miejsce dla widowiska "Jumanji: Następny poziom". W weekend film zarobił 32,6 mln dolarów, dzięki czemu zagraniczne wpływy przekroczyły już 200 milionów dolarów (obecnie 210 mln). Film mimo konkurencji ze strony Disneya zanotował stosunkowo małe spadki. Najlepszymi rynkami były: Wielka Brytania (4,0 mln dolarów), Niemcy (3,1 mln) i Francja (2,4 mln).

Wciąż bardzo dobrze radzi sobie na świecie "Kraina lodu II". W miniony weekend obraz zarobił 31,6 mln dolarów i w naszym zestawieniu zajął czwartą lokatę. W skali całego globu na koncie jest już 1 103,7 mln dolarów, co czyni z produkcji czwartą najbardziej kasową animacją wszech czasów.

Pomimo sporej konkurencji wciąż w Chinach świetnie radzi sobie kryminał "误杀" (Sheep Without A Shepherd). Podczas minionego weekendu zarobił 23,6 mln dolarów (pozycja 5 w naszym zestawieniu). Łączne wpływy wynoszą obecnie 78,3 mln dolarów.

Jednym z nielicznych krajów, w których "Skywalker. Odrodzenie" nie trafił jeszcze do kin, była Korea Południowa. Decyzja Disneya okazała się jak najbardziej słuszna, ponieważ wielkim hitem jest tam film akcji "Baek-du-san". Jego weekendowe wpływy wyniosły 14,4 mln dolarów, co w naszym zestawieniu wystarczyło do zajęcia szóstego miejsca. Film miał premierę w środę, więc łącznie na jego koncie jest 17,7 mln dolarów.

Siódma pozycja należy do pogromcy "Gwiezdnych wojen" w Indiach, filmu akcji "Dabangg 3". Salman Khan raz jeszcze udowodnił, że jest królem bollywoodzkiego kina. Wstępne prognozy dają filmowi 11,4 mln dolarów wpływów w weekend.
Udostępnij: