Mockumenty, czyli sfałszowane kino dokumentalne na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Mockumenty%2C+czyli+sfa%C5%82szowane+kino+dokumentalne+na+12.+MFF+T-Mobile+Nowe+Horyzonty-84562
Wydarzeniem 12. edycji festiwalu będzie pierwszy w Polsce przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia własnej, nieistniejącej rzeczywistości. We Wrocławiu zobaczymy "sfałszowane dokumenty" o fikcyjnych zespołach muzycznych, filmach, wydarzeniach i osobach. Jak twierdzi jeden z selekcjonerów sekcji Jan Topolski, to dokumenty "złośliwe, śmieszne, nostalgiczne, fałszywe, udawane", idealna formuła, służąca krytyce rzeczywistości.

 
(Oto Spinal Tap)

Mockumenty to zjawisko dość rozległe i nie bardzo młode. W programie TNH zobaczymy klasyki gatunku, jak na przykład nagrodzone Oscarem "Gry wojenne" (1966) Petera Watkinsa o skutkach rzekomej atomowej zagłady Wielkiej Brytanii (film został wyemitowany kilkanaście lat po premierze z racji przerażającej wiarygodności). Nie może zabraknąć wykpiwającego szołbiznes "Oto Spinal Tap" (1984) Roba Reinera o fikcyjnym zespole metalowym i jego dramatycznym upadku. To film niezbyt znany w Polsce, w Stanach Zjednoczonych pozycja kultowa. Doczekał się nawet sequela z trasy nieistniejącego przecież zespołu...

 
(Fudge 44 / Człowiek ugryzł psa)

Mocnym punktem programu jest głośny belgijski "Człowiek ugryzł psa" (1992) Rémy'ego Belvaux i André Bonzela, podważający etyczne założenia kina dokumentalnego. Mockumentalni twórcy śledzą z kamerą zawodowego zabójcę, który wtajemnicza ich w tajniki krwawego fachu i... angażuje filmowców w swoją pracę. We Wrocławiu będzie można zobaczyć również zapomniane filmy mistrzów światowego kina: jedno z ostatnich dzieł Orsona Wellesa, mogący uchodzić za manifest mockumentalistów "F jak fałszerstwo" (1976), oraz "Zapomniane srebro" (1995) Petera Jacksona o zapomnianym pionierze nowozelandzkiej kinematografii.

 
(Kenny)

W zestawie ponad 20 prezentowanych tytułów nie zabraknie szalonych mockumentów z ostatniej dekady. Przebojami mogą okazać się przezabawny "Kenny" (2006) Claytona Jacksona o instalatorze przenośnych toalet, który traktuje swą pracę z wielką powagą, oraz "Fudge 44" (2006) Grahama Jonesa o ucieczce teatralnych kukiełek na ulice Tokio.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones