Morderca z "Pachnidła" w nowym filmie Jane Campion

Ben Whishaw, który zagrał główną rolę w "Pachnidle", wcieli się w Johna Keatsa. Film o słynnym brytyjskim poecie przygotowuje Jane Campion ("Fortepian", "Anioł przy moim stole").

"Bright Star" będzie opowieścią o krótkim, ale intensywnym romansie, jaki połączył Keatsa z niejaką Fanny Brawne (w tej roli Abbie Cornish). Ich potajemny związek zakończyła przedwczesna śmierć poety w wieku 25 lat.

John Keats (ur. 31 października 1795 w pobliżu Londynu, zm. 23 lutego 1821 w Rzymie) ? angielski poeta, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu. Wywarł spory wpływ na twórczość tzw. prerafaelitów.

Zmarł na gruźlicę w wieku 25 lat. Ostatni rok życia spędził w Rzymie, dokąd wysłała go rodzina z myślą, że cieplejszy klimat polepszy stan jego zdrowia. Mieszkał w domu przy słynnych Schodach Hiszpańskich, nie był jednak szczęśliwy: na krótko przed śmiercią powiedział do przyjaciela: "w czasie ostatnich miesięcy czułem się, jakby już rosły na mnie kwiaty".

Wydał trzy tomy poezji (1817, kolejne: 1818 i 1820), zawierające ballady, ody i poematy, wśród nich nieukończony poemat Hyperion. Do najbardziej znanych utworów Keatsa należą "Oda do słowika", oda "Do urny greckiej" i poemat Endymion. Jego twórczość do dziś zadziwia wyjątkowym rytmem, prawie muzykalnością. [biogram za pl.wikipedia.org]

Zdjęcia do "Bright Star" rozpoczną się pod koniec lata.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię