Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Motyw+przewodni+z+serialu+animowanego+%22X-Men%22+to+plagiat-135029

Motyw przewodni z serialu animowanego "X-Men" to plagiat?

  • Collider
  • autor: jp
  • Seriale
Kto pamięta serial animowany "X-Men" z lat 90., ten na pewno pamięta muzykę z czołówki. Jest zresztą duża szansa, że utwór znają nawet ci, którzy nigdy serialu nie oglądali - to po prostu tak ikoniczny kawałek. Czy jest on plagiatem?

xmen_tv_400_-_h_2017_1.jpg

Tak twierdzi niejaki Zoltan Krisko, który złoży właśnie pozew, w którym do tablicy zostali wywołani m.in. Marvel, Apple, Amazon, Fox i Disney. Jego zdaniem utwór z czołówki to nieautoryzowana kopia motywu przewodniego z węgierskiego serialu z lat 80., "Linda". Autorem muzyki jest György Vukán, który zmarł w 2013 roku.

Krisko jest spadkobiercą Vukána i w 2017 zarejestrował w USA prawo własności utworu z serialu "Linda". W pozwie czytamy, że ikoniczny motyw przewodni jest przynajmniej częściowo odpowiedzialny za sukces każdej adaptacji komiksów o X-Men, jaka powstała w ostatnich 30 latach - w tym popularnej serii filmów fabularnych. W dokumencie padają nazwy tak wielu studiów i platform, gdyż mężczyzna domaga się rekompensaty od każdego podmiotu, który miał udział w sukcesie cyklu. Serial "X-Men" był oryginalnie emitowany na antenie Fox Kids Network (w latach 1992-1997), obecnie jest dostępny m.in. za pośrednictwem serwisów Apple i Amazon.

Porównajcie oba utwory (faktycznie brzmią dość podobnie):


Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię