Nie żyje Larry McMurtry, pisarz i oscarowy scenarzysta

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Larry+McMurtry%2C+pisarz+i+oscarowy+scenarzysta-141847
Nie żyje Larry McMurtry, pisarz i oscarowy scenarzysta
źródło: Getty Images
autor: Bettmann
Nie żyje Larry McMurtry, pisarz i scenarzysta, laureat Oscara, który podpisał m.in. takie filmy jak "Tajemnica Brokeback Mountain" czy "Ostatni seans filmowy" i był autorem literackiego pierwowzoru "Czułych słówek". Miał 84 lata.
 

Larry McMurtry - kim był?


McMurtry urodził się 3 czerwca 1936 roku w Archer City w stanie Teksas. W ciągu swojej kariery napisał ponad 30 książek, w tym kilkadziesiąt powieści i szereg książek non-fiction. Ich akcja rozgrywa się zazwyczaj na Dzikim Zachodzie lub we współczesnym Teksasie.

Największą popularność przyniosła mu uhonorowana Nagrodą Pulitzera powieść "Na południe od Brazos", na podstawie której powstał nagrodzony dwoma Złotymi Globami i siedmioma nagrodami Emmy serial "Na południe od Brazos" (1989).

Na podstawie jego powieści nakręcono m.in. filmy "Hud, syn farmera" (1963) i "Zakochani w Molly" (1974). Sam McMurtry napisał zaś scenariusze takich filmów jak m.in. "Montana" (1990), "Złudne szczęście" (1992) i "Wojna w Johnson County" (2002).

Jego synem jest piosenkarz James McMurtry.

Larry McMurtry - najważniejsze filmy


Dwie najważniejsze ekranizacje jego powieści to "Ostatni seans filmowy" (1966) Petera Bogdanovicha i "Czułe słówka" (1975) Jamesa L. Brooksa. Oba filmy doczekały się opartych na jego książkach kontynuacji: były to - odpowiednio - "Texasville" (1990) oraz "Czułe słówka: Ciąg dalszy" (1996).

W 2006 roku McMurtry otrzymał Oscara w kategorii "Najlepszy scenariusz adaptowany" za oparty na opowiadaniu Annie Proulx i napisany w duecie z Dianą Ossaną scenariusz filmu Anga Lee "Tajemnica Brokeback Mountain" (2005).