Niemcy najlepsi na 17. Lecie Filmów!

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Niemcy+najlepsi+na+17.+Lecie+Film%C3%B3w-72309
"Ponad nami tylko niebo zwycięzcą 17. edycji Festiwalu Filmowego i Artystycznego „Lato Filmów”!
 
17. Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów, który trwał od 1 do 7 kwietnia w Warszawie dobiegł końca. Uczestnicy festiwalu, którzy odwiedzili w minionych dniach kina Luna i Wisła, mogli wybierać z ponad 100 seansów filmowych. Przyznane zostały również nagrody w obydwu kategoriach konkursowych.


 
Jury Międzynarodowego Konkursu na Film z Najlepszym Scenariuszem 17. Lata Filmów w składzie: Paweł Sala (przewodniczący), Andrzej Goleniewski (Pełnomocnik Dyrektora Filmoteki Narodowej ds. Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz Michał Walkiewicz (Szef Publicystyki portalu Filmweb.pl), postanowiło przyznać następujące nagrody:
 
 - Nagroda główna - "Złote Pióro” dla filmu z najlepszym scenariuszem - Jan Schomburg za film "Ponad nami tylko niebo - za dojrzałe artystycznie nawiązanie do tradycji kina europejskiego reprezentowanej przez Antonioniego, Kieślowskiego, czy Tykwera. Za prostą, ale zaskakującą opowieść o tajemnicy tkwiącej w człowieku, której próba rozszyfrowania daje szansę na odkrycie własnych tajemnic.

- "Srebrne pióro” (druga nagroda) - Feo Aladag za film "Obca – przejmujący, wzruszający i tragiczny obraz młodej kobiety próbującej wyzwolić się z opresji tradycyjnej, patriarchalnej rodziny tureckiej. Zaletą tej historii jest pokazanie dylematu głównej bohaterki między przywiązaniem do swoich bliskich, a potrzebą uratowania siebie i swojego dziecka od agresji i ubezwłasnowolnienia.

"Obca to jeden z kilku ciekawych filmów tegorocznego konkursu pokazujący proces emancypacji i wyzwalania się kobiet spod tradycyjnych, opresyjnych i kulturowo uwarunkowanych reguł świata mężczyzn. Jury bardzo wysoko oceniła także takie filmy jak "Amador i "Karen płacze w autobusie, które są właśnie obrazami pokazującymi emancypacyjną drogę kobiet.Jury Scenariuszowego Konkursu Filmów Krótko i Średniometrażowych "Krótkie i dobre” 17. Lata Filmów w składzie: Anna Kazejak, Artur Wyrzykowski i Tadeusz Król przyznało następujące nagrody:

- Nagroda Główna w wysokości 1000 zł - Kuba Czekaj - scenariusz do filmu "Twist & Blood w jego reżyserii - za sugestywną opowieść o bólu dorastania. Kuba Czekaj jako reżyser nagrodzonego filmu otrzymuje również nagrodę dodatkową – 40 godzin studia postprodukcji dźwięku na realizację kolejnego projektu filmowego - ufundowaną przez Studio Dźwiękownia.

- Wyróżnienie - Bartosz Kruhlik – scenariusz do filmu "Wycieczka w jego reżyserii – za poruszającą i esencjonalną opowieść o przemijaniu.

Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmów promuje od lat najnowsze produkcje polskiej i światowej kinematografii, które wyróżniają się poprzez dobrze napisany i błyskotliwy scenariusz. W kolejnych tygodniach impreza jako "Lato Filmów w drodze” zawita do wybranych miast i kin należących do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones