Nikita Michałkow na początek Sputnika

Dziennik /
https://www.filmweb.pl/news/Nikita+Micha%C5%82kow+na+pocz%C4%85tek+Sputnika-46875
Rosjanie dementują, jakoby ich rakiety były wycelowane w Polskę, ale nie mogą zaprzeczyć, że coraz częściej używają wobec nas kulturalnej amunicji. Kolejnym dowodem tej pokojowej inwazji jest II Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Warszawą", którego repliki odbędą także w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi.

Po zeszłorocznym, wielce udanym debiucie "Sputnika" organizatorzy postanowili zintensyfikować siłę uderzenia. Otwarcia festiwalu dokona sam Nikita Michałkow, a w ciągu dziesięciu dni trwania imprezy (14-23 listopada) widzowie zobaczą sto rosyjskich produkcji, oklaskiwanych przez publiczność na całym świecie oraz nagradzanych na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji.

Na inaugurację festiwalu zostanie pokazany dziesięciominutowy film, od którego zaczęła się historia kinematografii na ziemiach rosyjskich. Premiera "Stieńki Razina" w reżyserii Władimira Romaszkowa odbyła się równe sto lat temu -15 października 1908 roku. Ucztą dla kinomanów będą retrospektywy twórczości klasyków: Nikity Michałkowa, Aleksandra Sokurowa i Andrieja Tarkowskiego.

Po latach polskiej premiery doczekają się dzieła innych wybitnych reżyserów: "Rzeka" Aleksieja Bałabanowa, "Wiatr w żaglach" Stanisława Goworuchina, "Wspomnij mnie" Pawła Czuchraja, "Krótkie Spotkania" Kiry Muratowej, "Dzieci Leningradu" Salimowa Damara, "Samotna" Larisy Szepitko i "Plumbum" Wadima Abdraszytowa.

Nowe rosyjskie kino reprezentować będą m.in. "Shultes" Bakura Bakuradze (prezentowany w konkursie w Cannes), "Podróż ze zwierzętami domowymi" Wiery Storożewoj (Grand Prix Moskwa 2007), "Słowo jak głaz" Aleksieja Mizgiriewa, a także przegląd filmów animowanych, obrazy dla młodzieży, oraz filmy, które zostaną wyświetlone w cyklach opatrzonych tak zachęcającymi tytułami jak "Rosja na obcasach" i "Rock w kinie rosyjskim".

Z Warszawy Sputnik przeniesie się do Poznania (23 - 29 listopada) , Wrocławia (30 listopada - 6 grudzień), Krakowa (28 listopada - 4 grudzień) i Łodzi (7 - 14 grudzień). Po takiej dawce filmów ze wschodu polscy kinomani długo będą dochodzić do siebie, a organizatorzy zapowiadają jeszcze dodatkowe atrakcje w postaci koncertów, wystaw oraz degustacji specjałów rosyjskiej kuchni. Przypominają się czasy, gdy listopad był u nas najbardziej rosyjskim z miesięcy.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones