Nowy film Akiego Kaurismakiego do obejrzenia podczas Filmweb Offline!

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+film+Akiego+Kaurismakiego+do+obejrzenia+podczas+Filmweb+Offline-124525
Już za nieco ponad miesiąc, w dniach 29 i 30 września w Warszawie odbędzie się Filmweb Offline, czyli spotkanie w realu użytkowników naszego portalu. Dziś ujawniamy pierwszy z trzech filmów, które będziecie mogli zobaczyć w trakcie zlotu.


To nagrodzony w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem komediodramat Akiego Kaurismakiego "Po tamtej stronie". W recenzji Jakuba Popieleckiego możemy przeczytać: W pierwszej scenie filmu główny bohater dosłownie wyłania się z góry węgla. Góra znajduje się w ładowni stojącego w porcie statku towarowego, bohater otrzepuje więc ubranie i czym prędzej schodzi na ląd – jak się okazuje – fiński. Zaczyna snuć się po ulicach, umorusany od stóp do głów, z czarną twarzą, niczym uosobienie Tego Obcego, koniecznie takiego pisanego wielkimi literami. Efekt jest surrealistyczny, zupełnie jakby mężczyzna spadł na ziemię z kosmosu albo faktycznie jakimś cudem narodził się w tej kupie kamieni. Choć kilkukrotnie w drogę wchodzą mu lokalni "patrioci", prześladujący go za bycie "żydkiem" (!), w rzeczywistości jest on Syryjczykiem, uchodźcą z Aleppo. Bingo. Film Akiego Kaurismäkiego debiutuje na festiwalu w Berlinie i z marszu wpisuje się w ton politycznego zaangażowania, z jakim kojarzona jest impreza. Ale Kaurismäki nie jest reżyserem, który lubi stosować wielkie litery, nawet przy takich słowach jak "Obcy". Nie powinno więc dziwić, że "Po tamtej stronie" przynosi bardzo autorski, zupełnie nietypowy wariant "kina z sumieniem".  


Przypominamy, że aby wziąć udział w imprezie, należy zarejestrować się TUTAJ.

Jak co roku gwarantujemy Wam wyśmienite filmy oraz niepowtarzalną okazję, by poznać ludzi, z którymi łączy Was miłość do kina. Wszystkie tegoroczne seanse będą miały miejsce w warszawskiej Kinotece. Będziecie mieli wyjątkową okazję, by obejrzeć przedpremierowo wybrane specjalnie dla Was filmy. Pierwszy seans odbędzie się w piątek wieczorem, 29 września, dwa kolejne - w sobotę w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po filmach, również w sobotę 30 września, tradycyjnie zapraszamy na zimne piwo i zabawę do białego rana.

Tradycyjnie w trakcie naszej imprezy zostaną ogłoszeni laureaci Nagród Filmwebu. Aby zagłosować na swoich faworytów, wystarczy kliknąć TUTAJ. Podczas Filmweb Offline poznamy również laureatów tegorocznego konkursu krytycznofilmowego "Powiększenie".Kolejne szczegóły Filmweb Offline 2017 już wkrótce. Zapraszamy!