OFF PLUS CAMERA 2014: "Eastern Boys" zwycięzcą konkursu głównego

Informacja nadesłana autor: /
https://www.filmweb.pl/news/OFF+PLUS+CAMERA+2014%3A+%22Eastern+Boys%22+zwyci%C4%99zc%C4%85+konkursu+g%C5%82%C3%B3wnego-104790
W sobotę wieczorem w Krakowie odbyła się ceremonia wręczenia nagród tegorocznego festiwalu Off Plus Camera. Wielkim wygrany jest film "Eastern Boys". Reżyser Robin Campillo otrzymał również od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obietnicę dofinansowania w wysokości 1.000.000 PLN swojego kolejnego projektu.  W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Polski Noble Filmowy trafił do Pawła Pawlikowskiego za film "Ida". Przyznano także nagrody aktorskie za najlepszą rolę męską i żeńską. Laureatami zostali: Dorota Kolak za rolę w filmie "Chce się żyć" oraz Mateusz Banasiuk za "Płynące wieżowce".

Nagroda FIPRESCI trafiła do filmu "Blind". Nagrodę Publiczności otrzymał film "Wilgotne miejsca".

Największe wrażenie na młodzieżowym jury zrobiła "Viktoria". W jego skład weszli gimnazjaliści i licealiści, którzy wygrali konkurs na napisanie recenzji filmowej w ramach akcji społecznej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Skrytykuj".

Prestiżową Nagrodę "Pod Prąd", przyznawaną wybitnej postaci kina za wkład oraz wspieranie filmów i kultury niezależnej otrzymał Benedict Cumberbatch. Aktor pozostawił odcisk dłoni w specjalnej płycie, która umieszczona zostanie w Krakowskiej Alei Gwiazd.

W ciągu 10 dni Kraków był stolicą kina niezależnego. Odbyło się ponad 100 seansów w kinach, na dachach budynków i na barce. Do miasta przyjechało ponad 350 polskich i zagranicznych gości.