Paul Haggis oskarżony o gwałt. Włoski sąd przedłużył areszt hotelowy

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Paul+Haggis+oskar%C5%BCony+o+gwa%C5%82t.+W%C5%82oski+s%C4%85d+przed%C5%82u%C5%BCy%C5%82+areszt+hotelowy-146907
Paul Haggis oskarżony o gwałt. Włoski sąd przedłużył areszt hotelowy
źródło: Getty Images
autor: Slaven Vlasic
Paul Haggis stanął w środę przed włoskim sądem. Laureat Oscara złożył zeznania w sprawie oskarżenia o gwałt, którego miał dopuścić się w ubiegłym tygodniu w miejscowości Ostuni. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu sędzia Vilma Gilli podjęła decyzję o przedłużeniu aresztu hotelowego dla reżysera.   

Dlaczego sąd przedłużył areszt hotelowy dla Paula Haggisa?Jak podają agencje prasowe Ansa i LaPresse, decyzja wymiaru sprawiedliwości nie była podyktowana obawą, iż Haggis mógłby zbiec z Włoch do USA. Istnieje za to ryzyko, że reżyser byłby w stanie dopuścić się kolejnego przestępstwa seksualnego bądź próbowałby zdyskredytować dowody zbierane aktualnie przez prokuraturę.   

Po opuszczeniu sądu prawnik filmowca, Michele Laforgia, wydał krótkie oświadczenie dla zebranych przed gmachem dziennikarzy: Paul Haggis odpowiedział na wszystkie pytania i wyjaśnił, co się stało. Tak jak podczas zatrzymania zadeklarował, że jest całkowicie niewinny. Wbrew temu, co twierdzi powódka, Haggis uprawiał z nią seks za obopólną zgodą.   

Paul Haggis – kulisy zatrzymaniaPrzypomnijmy: Paul Haggis, laureat dwóch Oscarów za "Miasto gniewu", przyjechał do Ostuni, aby wziąć udział w masterclassie w ramach festiwalu filmowego Allora. Niedługo potem reżyser został zatrzymany przez lokalną policję pod zarzutem napaści na tle seksualnym i uszkodzenia ciała. Ofiarą ma być młoda kobieta, cudzoziemka, której tożsamość i wiek nie zostały podane do wiadomości publicznej. Według prokuratorów, Haggis miał zmuszać ją do stosunków seksualnych przez dwa dni i spowodować w trakcie tychże stosunków uszkodzenia ciała. Haggis miał następnie zostawić ją samą na lotnisku w stanie, który wymagał pomocy medycznej i psychologicznej. To tam zdezorientowaną kobietą zainteresowały się służby porządkowe.    

To nie pierwszy taki zarzut skierowany wobec Kanadyjczyka. W 2018 roku publicystka Haleigh Breest pozwała Haggisa za brutalny gwałt w jej nowojorskim apartamencie w 2013 roku. Po jej oświadczeniu, trzy kolejne kobiety przyznały, że doświadczyły ze strony reżysera podobnego zachowania. Haggis wyparł się wszystkich zarzutów.

Paul Haggis – kim jest?Haggis to reżyser i scenarzysta, weteran amerykańskiej telewizji oraz Hollywood. Jako scenarzysta i producent odpowiadał za sukces takich seriali, jak "Strażnik Teksasu" czy "Na południe". Napisał m.in. oscarowe "Za wszelką cenę" oraz "Sztandar chwały" Clinta Eastwooda. Jako reżyser największy sukces odniósł wspomnianym "Miastem gniewu", które przyniosło mu dwa Oscary za najlepszy film i dla najlepszego scenarzysty. Później nakręcił m.in. dramat wojenny "W dolinie Elah" oraz remake francuskiego thrillera "Dla niej wszystko".

Zwiastun filmu "Dla niej wszystko"