Pierwszy w historii kina film pełnometrażowy na liście UNESCO

  • ABC Australia
  • autor: Marcin Pietrzyk
  • Inne
70-minutowy "Historia gangu Kelly'ego" powszechnie uważany za pierwszy pełnometrażowy film fabularny w historii kina, został wpisany na listę Pamięć Świata UNESCO.

Projekt Pamięć Świata został zorganizowany w celu zgromadzenia najbardziej wartościowych dzieł światowej kultury. Na liście znajduje się m.in. Biblia Gutenberga, dzieło Kopernika "De revolutionibus", gliniane tabliczki z XV stulecia przed naszą ery.

"Historia gangu Kelly'ego" nie jest pierwszym filmem, który znalazł się w rejestrze UNESCO. Są już w nim filmy braci Lumiere,,Auguste Lumie`re, "Zapomniani" Bunuela, "Metropolis" Langa oraz brytyjski dokument ukazujący bitwę nad Sommą z 1916 roku.

"Historia gangu Kelly'ego" to opowieść o bohaterze narodowym Nedzie Kellym. Jego historia przypomina tę o Robin Hoodzie czy też Janosiku, lecz wydarzyła się naprawdę i to zupełnie niedawno. Według niektórych źródeł, w filmie wykorzystano autentyczne stroje członków gangu. Obraz miał 70 minut, co w ówczesnych czasach było rzeczą absolutnie niespotykaną. Po raz pierwszy pokazany w Boże Narodzenie 1906 roku (26 lat pośmierci Kelly?ego) wywołał spore kontrowersje. Władze uznały go z propagandę nieposłuszeństwa wobec prawa i gloryfikację przestępców.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię