Polecamy animacje dla dorosłych

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Polecamy+animacje+dla+doros%C5%82ych-137320
Już po dobranocce? Dzieci poszły spać? Pożegnajcie się więc z "Psim patrolem" i "Świnką Peppą", a potem przenieście się do fascynującego świata filmów animowanych dla dorosłych. Przed Wami pięć propozycji, które znajdziecie w cyfrowych wypożyczalniach.
***
 
"Fantastyczny Pan Lis" (Amazon Prime)


W naszej redakcji nie brakuje głosów, że to opus magnum Wesa Andersona. Mariaż nieuczesanej wyobraźni twórcy "Rushmore" z animacją poklatkową zaowocował wyśmienitą komedią, w której sprawdzony arsenał reżyserskich chwytów nabrał niespodziewanie nowej mocy. W tytułowym bohaterze po latach statecznego życia ponownie odzywają się dzikie instynkty. W efekcie pan lis wchodzi na wojenną ścieżkę z okolicznymi farmerami i sprowadza niebezpieczeństwo na swoją rodzinę. W obsadzie hollywoodzki gwiazdozbiór: George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray i Willem Dafoe.
***
 
"Paprika" (iTunes)


Przy animacji Satoshiego Kona "Incepcja" i "Zakochany bez pamięci" wypadają jak "Taniec z gwiazdami" przy New York City Balet. "Paprika" to po trosze psychologiczny kryminał z bogatym zapleczem intelektualno-tematycznym, kino akcji oraz oszałamiający wizualnie narkotyczny trip. Film opowiada historię terapeutki, która przy pomocy nowatorskiej technologii odwiedza sny swoich pacjentów. Gdy cenne urządzenie zostaje wykradzione, bohaterka rusza w pogoń za złodziejami. Śledztwo przyniesie zaskakujący rezultat.
***

"Heavy Metal" (Netflix)


Zielona kula będąca uosobieniem całego zła we wszechświecie. Pilot bombowca walczący z zombie. Piękna wojowniczka zmuszona stawić czoła armii mutantów. "Heavy Metal" to ociekająca seksem i przemocą kultowa antologia filmowa, w której pod rękę maszerują ze sobą science fiction, fantasy, horror oraz czarny kryminał. Choć od premiery minęły blisko cztery dekady, wyprodukowane przez Ivana Reitmana przedsięwzięcie wciąż robi duże wrażenie za sprawą efektownej animacji, absurdalnego humoru oraz przebojowej ścieżki dźwiękowej (Black Sabbath, Nazareth, Stevie Nicks). Ostrzeżenie: przed seansem osoby przewrażliwione na punkcie poprawności politycznej powinny zażyć leki uspokajające.
***

"Anomalisa" (Chili)


Nasz ulubiony neurotyk Charlie Kaufman ponownie zaprasza widza w podróż zakamarkami swojej mrocznej wyobraźni. Opowiadając historię przytłoczonego codziennością mężczyzny w średnim wieku, scenarzysta "Adaptacji" daje upust swoim artystycznym obsesjom: oniryzmowi, umiłowaniu odklejonych od świata postaci – depresyjnych, choć niepozbawionych nadziei, zagrzebywaniu się w ciemnych meandrach ich psychiki oraz seksualnych frustracji. Jak pisał nasz recenzent, wejść w ten świat to dla widza nie tylko ćwiczenie intelektualne, ale i czysta estetyczna przyjemność.
***Ekranizacja najbardziej osobistej powieści w dorobku giganta SF Philipa K. Dicka. Zrealizowany w formie animacji rotoskopowej film opowiada historię policjanta (Keanu Reeves), który prowadzi śledztwo w sprawie dealera handlującego wyniszczającym umysł narkotykiem. Aby lepiej poznać przeciwnika, bohater decyduje się zażyć niebezpieczną substancję. W efekcie zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Jak to zwykle u Dicka bywa, sensacyjna intryga  ma tu drugorzędne znaczenie. "Zwierciadło" to przede wszystkim ciekawe studium paranoi oraz portret dystopijnego świata, którego obywatele poddawani są nieustannej inwigilacji.  

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones